Kryzys energetyczny zamienia się w gospodarczy, więc Europa będzie potrzebować mniej gazu

20 września 2022, 07:00 Alert

Media rosyjskie straszą niedoborami gazu w Europie, ale przyznają, że destrukcja popytu zmniejszy zapotrzebowanie. Kryzys energetyczny zamienia się już w gospodarczy, a Gazprom prawie zniknął z rynku europejskiego.

fot. Gazprom Nieft

Stowarzyszenie operatorów magazynów gazu w Europie podaje, że zostały zapełnione w 85 procentach na skalę Unii Europejskiej, dzięki czemu Europejczycy przekroczyli cel zapełnienia 80 procent ustalony do pierwszego listopada.

Udział Gazpromu na rynku europejskim spadł z 40 procent w 2021 roku do 10 procent notowanych we wrześniu przez stowarzyszenie operatorów sieci przesyłowej gazu w Europie ENTSOG. Udział dostaw gazu skroplonego LNG wyniósł 35 procent, a z Norwegii – 29 procent. Dostawy z Afryki Północnej miały udział 12 procent, a z Wielkiej Brytanii – 10 procent.

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w Europie do końca 2022 roku ma jednak według Kommiersanta wymagać redukcji popytu o 7-12 mld m sześc. Redukcja może nastąpić między innymi wskutek recesji potęgowanej przez kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom ograniczający podaż w Europie. Kommiersant podaje, że 70 procent producentów nawozów w Europie zatrzymało produkcję, a producenci aluminium zmniejszyli ją o 25 procent. To zjawisko ma być widoczne nawet wobec ciepłej zimy, bo wynika z kryzysu gospodarczego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys energetyczny, hiperinflacja, gospodarcza dewastacja, taka sytuacja (ANALIZA)