Ukrainie może nie wystarczyć węgla na zimę

16 września 2016, 12:30 Alert

Partia Nasz Kraj domaga się od ukraińskiego rządu, aby w najbliższym czasie przedstawił plan niezbędnych działań na rzecz wyjścia z kryzysu w sektorze węglowym, który grozi negatywnymi konsekwencjami w trakcie sezonu grzewczego, o czym poinformował współprzewodniczący partii Sergiej Kalcew.

Zauważył, że według stanu z 1 września zapasy węgla zgromadzone w elektrociepłowniach i ciepłowniach dalece odbiegają od zaplanowanych.

– Z zaplanowanych na 1 listopada 2,8 mln ton udało się dotychczas zgromadzić jednie 996 tys. ton, z czego 417 tys. ton to antracyt, a 579 tys. ton to węgiel koksujący. Partia Nasz Kraj domaga się od rządu, aby w najbliższym czasie przedstawił plan pilnych działań na rzecz wyjścia z kryzysu sektora węglowego – powiedział Kalcew.

Według współprzewodniczącego partii sytuacja sektora energetycznego jest trudna i stanowiąca zagrożenie dla przetrwania sezonu grzewczego.

– Państwo już ponosi ogromne straty, zwłaszcza z powodu zakupu dodatkowych 3 mld m3 gazu dla zapełnienia deficytu węgla – dodał.

Jego zdaniem zaproponowana przez resort energetyki koncepcja reformy sektora węglowego do 2020 roku jest tylko ramowa, opisowa i stwarza warunki dla korupcji. Zgodnie z projektem koncepcji, optymalnym kierunkiem dla rozwiązania problemu zadłużonych kopalń jest ich zreformowanie tak, aby stały się rentowne.

– Obecnie sektor węglowy jest niszczony przez głupi sposób zarządzania, korupcję oraz niegospodarność. Przeprowadzenie szczegółowego audytu oraz wyprowadzenie kopalni z kryzysu powinno stać się jednym z priorytetów ministerstwa energetyki – uważa Kalcew.

Jest przekonany, że rząd robi wszystko, aby zamknąć i sprzedać kopalnie.

– Partia Nasz Kraj domaga się od rządu przygotowania zrozumiałego oraz szczegółowego programu reformy sektora, którego głównym celem stanie się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wsparcie socjalne pracowników sektora energetycznego – dodał.

Wcześniej informowano, że według danych rosyjskiej Federalnej Służby Celnej w 2015 roku rosyjskie spółki nielegalnie importowały z okupowanych przez Moskwę terenów wschodniej Ukrainy 1,3 mln ton antracytu. Wywieziony z Donbasu węgiel jest kierowany na eksport do Europy oraz Afryki. Wśród odbiorców ukraińskiego węgla są m.in. Eni, Lanturno Management S.A., ICI Suisse SA.

Przypomnijmy, że przemysłem węglowym nad Dnieprem są zainteresowane Chiny oraz Turcja.

W marcu ministerstwo energetyki oraz przemysłu węglowego Ukrainy informowało o tym, że reforma sektora górniczego ma na celu uzdrowienie ukraińskich kopalni, tak by mogły stać się rentownymi podmiotami. Ministerstwo zaznacza także, że forsowany przez ukraiński rząd program gospodarczej reformy przemysłu górniczego do 2020 roku stanie się ważnym narzędziem reformującym górniczy sektor nad Dnieprem. Jednym z głównych

elementów planu jest prywatyzacja kopalń.

Interfax Ukraina/Piotr Stępiński