Przeorganizowanie naszej energetyki wzorując się na działaniach realizowanych w Niemczech, czy we Francji proponuje w „Rzeczpospolitej” były prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian.
Propozycje Krzysztofa Kiliana
Jak pisze w dzienniku były szef PGE, wobec wyzwań stojących przed naszą energetyką wymaga ona szybkich zmian i być może należy podjąć działania na wzór tych realizowanych u naszych zachodnich sąsiadów, czy w bazującej na energetyce jądrowej Francji. Krzysztof Kilian przypomina, że największe niemieckie koncerny energetyczne przechodzą zmiany, które docelowo doprowadzą do tego że EON, po przejęciu wydzielonego z RWE Innogy, będzie działał na rynku infrastruktury przesyłowej i sprzedaży do klienta końcowego, a RWE będzie wyłącznie wytwórcą energii elektrycznej. Natomiast we Francji nowa strategia EDF-u zakłada wyłączenie aktywów jądrowych grupy i przekazanie ich do spółki celowej będącej w całości własnością Skarbu Państwa. Taki ruch co prawda ograniczy przychody grupy, ale też ściągnie z jej barków problem modernizacji elektrowni jądrowych. Docelowo EDF miałby się zajmować infrastrukturą przesyłową wraz z usługami dystrybucji oraz obrotem energią.
Były prezes PGE proponuje w „Rzeczpospolitej” połączenie Energi z Polską Grupą Energetyczną i Enei z Tauronem. Następnie połączone grupy miałyby utworzyć spółki córki, do których trafiłaby działalność z obszarów dystrybucji energii, obrotu oraz OZE. W dalszej perspektywie spółki te mogłyby trafić na giełdę lub umożliwić pozyskanie środków na inwestycję dla całej energetyki z a funduszy długoterminowych czy funduszy emerytalnych. Inny proponowany przez Krzysztofa Kiliana wariant zakłada wycofanie wszystkich grup energetycznych z giełdy, a następnie wydzielenie z nich wszystkich aktywów węglowych, które miałby zostać przejęte przez Skarb Państwa i znaleźć się w jednej spółce celowej. Według byłego prezesa PGE taki ruch do możliwość przedstawienia wiarygodnego planu przebudowy polskiej elektroenergetyki i górnictwa Komisji Europejskiej i pozyskanie wsparcia unijnego na ten cel.
Krzysztof Kilian porusza też temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce, w jego ocenie decyzja w tej sprawie musi zapaść jak najszybciej. Jednocześnie miejsce, które według niego powinno być brane pod uwagę jako lokalizacja dla tej inwestycji, to Bełchatów.
Rzeczpospolita/CIRE.pl
Kilian: Energetyka w Europie ucieka do przodu. Polska zmierza donikąd