Krzyże Zasługi dla energetyki. Polska Energia w 100-lecie Niepodległości

0
17
Polska Energia w 100-lecie Niepodległości. Fot. Ministerstwo Energii
Polska Energia w 100-lecie Niepodległości. Fot. Ministerstwo Energii

Wysokie odznaczenia państwowe oraz resortowe wręczono w czwartek w Warszawie w czasie uroczystości Polska Energia w 100-lecie Niepodległości. Odebrali je ludzie związani z energetyką, branżą chemiczną, paliwową i gazową.

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy przyznano cztery złote Krzyże Zasługi oraz kilkanaście srebrnych i brązowych. Wręczyła je doradca prezydenta Marta Gajęcka.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wręczył również kilkadziesiąt honorowych odznak resortowych „Za zasługi dla energetyki”, „Za zasługi dla górnictwa RP” i „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.

Otwierając uroczystość Tchórzewski podkreślił, że setna rocznica odzyskania niepodległości jest także 100-leciem istnienia polskiego sektora energetycznego. Zauważył jednak, że energetyka musi cały czas patrzeć w przód dalej niż inni, żeby zapewnić energię konieczną do rozwoju kraju.

„Patrząc wstecz, w te 100 lat historii widzimy, że jesteśmy branżą, która nadaje ton innowacjom, która najszybciej się rozwija. (…) Składamy hołd przeszłości, ale jako sektor chcemy patrzeć w przyszłość” – mówił minister.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślał z kolei, że Polska ma pomysł na transformację energetyczną i realizuje tę wizję z całą stanowczością. „Możemy dziś z całą mocą powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne wzrasta dzięki państwa wytężonej i bardzo trudnej pracy. Odznaczenia to najlepszy dowód, że dobrze wykonujecie obowiązki, a wasza praca jest doceniana” – dodał Kuchciński.

Premier Mateusz Morawiecki, w liście odczytanym przez szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego napisał, że branża pozostaje strategicznym sektorem, realizując ambitne cele rozwojowe. Morawiecki zauważył też w liście, że repolonizacja strategicznych aktywów, modernizacja i budowa kolejnych bloków to cele, które mają zagwarantować dostawy energii. Wśród innych ważnych celów wymienił też rozwój energetyki obywatelskiej i elektromobilności oraz stabilność finansową spółek.

Suski oceniał z kolei, że polska energetyka dokonała wielkiego skoku, a zwracając się do Tchórzewskiego stwierdził, że polska energetyka jest w dobrych rękach.

Polska Agencja Prasowa