USA szykują prawo wydobycia na Księżycu. Nie uwzględniają Rosji

6 maja 2020, 06:00 Alert
Księżyc. Źródło: Wikicommons
Księżyc. Źródło: Wikicommons

Według Reutersa administracja USA przygotowuje międzynarodowe porozumienie pozwalające rozpocząć wydobycie surowców na Księżycu.

Szkic dokumentu nie został jeszcze przedstawiony sojusznikom USA. Układ Artemis, nazwany tak za nowym programem księżycowym NASA, proponuje stworzenie stref bezpieczeństwa wokół przyszłych baz księżycowych pozwalających im współistnieć bez ryzyka konfliktu. Zakłada, że podmiot pragnący działać w strefie danego kraju będzie musiał z nim się skonsultować.

Układ Artemis opisuje także propozycje prawa międzynarodowego określającego własność surowców. Amerykanie mają rozpocząć rozmowy na temat układu z krajami, które będą miały podobne poglądy na ten temat.

Źródła Reutersa przekonują, że Rosja nie zostanie włączona do rozmów na pierwszym etapie, bo Pentagon postrzega manewry jej satelitów wokół amerykańskich jako zagrożenie.

NASA planuje wysłać astronautów na Księżyc do 2024 roku i stworzyć tam „znaczącą obecność” w pobliżu bieguna południowego pełnego surowców, które można wykorzystać do produkcji paliwa rakietowego, która umożliwiłaby stałą obecność człowieka na tym satelicie Ziemi.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Wasilewski: Górnictwo kosmiczne jest warunkiem stałej obecności człowieka w kosmosie