Ktoś wyniósł dane o zasobach Wojska Polskiego. Teraz ściągają je użytkownicy z Chin i Rosji

14 stycznia 2022, 06:30 Alert
Wojsko Polskie na ćwiczeniach. Fot. MON
Wojsko Polskie na ćwiczeniach. Fot. MON

Onet ustalił, że doszło do wycieku danych o Wojsku Polskim, które teraz są ściągane z Internetu przez użytkowników, między innymi z Chin i Rosji.

– Baza zasobów polskiego wojska — od śrubek i zeszytów po pociski przeciwpancerne oraz myśliwce F-16 — wyciekła do sieci. Niektóre informacje są niezwykle cenne dla obcych wywiadów. Według naszego informatora, specjalisty od cyberbezpieczeństwa, bazę ściągali już użytkownicy z kilkunastu krajów, w tym z Rosji i Chin. Wyciek potwierdziliśmy nieoficjalnie w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Wojsko szuka w tej chwili winnych i szacuje straty – ostrzega Onet.

Onet podaje, że wśród ujawnionego sprzętu znajduje się też ten zakupiony przez polską armię w USA, Niemczech i Izraelu. Obecnie służby sprawdzają, w jaki sposób te dane trafiły do internetu. Informator Onetu twierdzi, że najprawdopodobniej jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – instytucji, która odpowiada za zakupy dla wojska oraz magazynowanie sprzętu i części zamiennych – stworzył autorski program, do którego skopiował dane z niejawnych wojskowych systemów.

Onet/Wojciech Jakóbik