EnergetykaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Kublik: Unia energetyczna jak pakt muszkieterów

Redaktor Gazety Wyborczej Andrzej Kublik komentuje pomysł powołania Unii Energetycznej wysunięty przez Premiera RP.

– Część postulatów Tuska już w przeszłości zgłaszały rządy Polski. Za rządu PiS głośno było o propozycji, by Unia zawarła energetyczny “pakt muszkieterów” działający na zasadzie “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Ale zasadę solidarności energetycznej krytykowały rządy Francji i Niemiec – wskazuje.

– Szczególne znaczenie miało to jednak w przypadku przepisów o działaniach na wypadek kryzysów energetycznych. W 2004 r., gdy Gazprom zakręcił kurek z gazem dla Białorusi, co odczuły także Polska i Litwa, Unia przyjęła dyrektywę w sprawie kryzysów gazowych. Polscy eksperci wskazywali jednak, że przepisy tej dyrektywy pozwalają na wiele tygodni zakręcić kurek z gazem dla państw Europy Środkowej, a formalnie nie będzie to oznaczało kryzysu. Jednak unijni urzędnicy długo nie chcieli zmieniać przepisów i zajęli się tym dopiero po kryzysie w 2009 r., gdy Gazprom na trzy tygodnie wstrzymał tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy Zachodniej. Przygotowano wtedy rozporządzenie w sprawie kryzysów gazowych, ale pod naciskiem największych państw Unii zrezygnowano z wielu mechanizmów solidarności postulowanych przez Polskę – pisze Kublik. – To rozporządzenie przyniosło nam jednak korzyści. Spółki Gazpromu w Niemczech i Polsce zostały zobowiązane do przebudowy gazociągu jamalskiego, aby tą rurą, wykorzystywaną do przesyłu tranzytem przez Polskę rosyjskiego gazu do Niemiec, można było także przesyłać gaz z Niemiec do Polski.

Redaktor Wyborczej opisuje także starania polskich europosłów – Leny Kolarskiej-Bobińskiej (obecnie minister edukacji) oraz Jacka Saryusza-Wolskiego o wspólne zakupy energii w Unii Europejskiej. Ocenia jednak, że opór dużych państw UE był zbyt duży. Opisuje on także walkę Saryusza-Wolskiego o uwzględnienie racji geopolitycznych w polityce energetycznej Unii.

  1. Premier zaprezentował sześć filarów unii energetycznej: Wspólne negocjowanie przez kraje UE nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami energii.
  2. Wzmocnienie mechanizmu solidarności pomiędzy państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii.
  3. Infrastruktura energetyczna, w tym połączenia transgraniczne, interkonektory i magazyny, mają być dofinansowane z UE na maksymalnie dopuszczalnym poziomie – 70%.
  4. Pełne wykorzystania dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, z poszanowaniem środowiska naturalnego.
  5. Sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.
  6. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego sąsiadom UE, wzmocnienie  wspólnoty energetycznej, której sygnatariuszami są państwa bałkańskie oraz Ukraina i Mołdawia.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X