Kulczycka: W dobie liberalizacji PGNiG musi zwiększać efektywność

14 kwietnia 2015, 08:57 Energetyka

KOMENTARZ

Daria Kulczycka

Konfederacja Lewiatan

PGNiG podsumował pierwsze efekty wprowadzonego Programu Poprawy Efektywności. W ubiegłym roku, dzięki realizacji programu spółka zaoszczędziła ponad 300 mln zł. Według zapowiedzi szefa gazowej spółki w tym roku oszczędności powinny być jeszcze wyższe, o do końca 2016 roku mają one osiągnąć łącznie poziom 800 mln zł.

Jak podkreślił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prezes spółki – Mariusz Zawisza, liberalizacja oznacza dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa utratę części rynku stąd niezbędne jest prowadzenie działań efektywnościowych i restrukturyzacyjnych. Daria Kulczycka, Dyrektorka departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan pozytywnie ocenia zmiany zachodzące w PGNIG

Cieszy nas, że zarząd PGNiG podjął działania restrukturyzacyjne, zasobów nie można marnować, więc zawsze jest dobry moment na obniżkę kosztów. Pozytywne skutki takich decyzji obserwujemy chociażby w branży energetycznej – np. cięcie kosztów w PGE przed wejściem firmy na giełdę – chociaż szkoda, że nie zrobiono tego wcześniej. Program Poprawy Efektywności prowadzony przez PGNiG, pokazuje, że w spółce jest świadomość rosnącej konkurencji na rynku gazu, którego liberalizacja jest nieuchronna.

Restrukturyzacja PGNIG oznacza, że firma dobrze przygotowuje się do działania w nowych, wymagających i trudniejszych warunkach. Korzyści z wprowadzenia PPE odniesie po pierwsze spółka, która stanie się silniejsza, bardziej konkurencyjna i zyska środki na niezbędne inwestycje, po drugie konsumenci dla których zmiany te mogą oznaczać niższe taryfy gazowe.

Źródło: CIRE.PL