Kurtyka: Iran może liczyć na współpracę energetyczną z Polską

30 maja 2016, 14:30 Energetyka

Polskie firmy energetyczne jak PGNiG, Orlen czy Lotos są partnerami, na których irańskie firmy mogą liczyć w sprzedaży czy eksploatacji złóż ropy i gazu – zapewnił w poniedziałek wiceminister energii Michał Kurtyka.

W poniedziałek w Warszawie z okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Iranu odbyło się forum gospodarcze Polska-Iran. Minister Mohammad Dżawad Zarif spotkał się też z szefem BBN Pawłem Solochem.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podkreślił podczas swojego wystąpienia, że Iran ma szczególne znaczenie dla Polski – jest naszym głównym partnerem gospodarczym w tym regionie. Przypomniał, że polski rząd stworzył program “GO Iran”, który ma ułatwiać współpracę polskich i irańskich firm, a także inwestowanie w tym kraju.

– Polska ma wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że ten nowy rozdział, który otwiera się przed Iranem (zniesienie większości sankcji na początku br. – PAP) i sukces Iranu będzie także sukcesem Polski – podkreślił wiceminister.

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapewnił irańskich partnerów, że mogą liczyć szczególnie na współpracę z polskimi firmami energetycznymi, paliwowymi. – Mogę zapewnić, że będziemy współpracować w gronie polskich firm, zarówno tych w tradycyjnym sektorze ropy i gazu jak PGNiG, Orlen czy Lotos, czy to w sprzedaży, czy eksploatacji złóż gazu i ropy – zaznaczył.

Przedstawiciel ME dodał, że Polska i Iran powinny także współpracować w zastosowaniu technologii jądrowych w medycynie. Zwrócił tu uwagę na polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Centrum zajmuje się przede wszystkim badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. NCBJ produkuje m.in. radiofarmaceutyki czy narzędzia dla medycyny.

– Rozwija się taka możliwość, bo Polacy bardzo dobrze opanowali możliwości wykorzystania akceleratorów medycznych, wykorzystania izotopów takich jak molibden. Sektor szpitalny w Iranie bardzo się rozwija. To jeden z obszarów, bardzo ciekawy do współpracy – ocenił Kurtyka.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że po zniesieniu sankcji Iran stwarza “najlepsze warunki do działalności gospodarczej, inwestycyjnej, pomysłów joint venture – to najlepszy okres, jaki można sobie wyobrazić do współpracy”.

Gość dodał, że wzrost gospodarczy w Iranie jest większy niż światowa średnia (w 2014 r. PKB wyniósł 3 proc.). – Jesteśmy najbardziej stabilnym i najbardziej bezpiecznym krajem w tym regionie. Jesteśmy też krajem tranzytowym. Leżymy na przecięciu szlaków handlowych z zatoką Perską, Morzem Kaspijskim, ale też w kierunku wschodnim – Indiami i Chinami – podkreślił Dżawad Zarif.

Przedstawiciele irańskiej delegacji przekonywali, że ich kraj może się stać “hubem” dla polskich towarów na inne rynki, m.in. dalekowschodnie czy rynek rosyjski.

Szef dyplomacji Iranu zwrócił uwagę, że szczególną rolę w tym kraju może odegrać sektor prywatny, który “może być tą lokomotywą, która będzie ciągnęła nasze relacje gospodarcze”.

Irańczycy uważają, że polsko-irańska współpraca może się szczególnie rozwijać w energetyce, technologiach środowiskowych (np. odnawialne źródła energii), czy działaniach infrastrukturalnych. Iran jest otwarty także na tworzenie linii produkcyjnych w tym kraju.

Źródło: Polska Agencja Prasowa