Kurtyka o wsparciu spółek dla start-upów. „Innowacyjność i nowoczesność”

23 czerwca 2017, 10:30 Energetyka

Polska Grupa Energetyczna SA (PGE SA) 22 czerwca 2017 r. ogłosiła powołanie funduszu Corporate Venture Capital „PGE Ventures”. Celem projektu jest wspieranie rozwoju innowacyjnych i komercyjnie opłacalnych projektów, inwestowanie w startupy oraz obejmowanie udziałów w już prosperujących przedsiębiorstwach.

Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

– Inicjatywa PGE to przykład otwierania się sektora energetyki na nowe obszary i modele biznesowe. Projekty, takie jak ten wpisują się w model modernizacji sektora wyznaczony przez nas w Kierunkach Rozwoju Innowacji Energetycznych (KRIE) – komentował obecny na uroczystości inauguracji funduszu wiceminister energii Michał Kurtyka. – Liczymy, że inne podmioty z sektora energii zostaną zainspirowane dzisiejszym wydarzeniem do równie interesujących i miejmy nadzieję, owocnych działań – dodał wicemnister.

Podkreślił również, że dzięki tego typu rozwiązaniom Polska może się stać liderem w Europie Środkowo-Wschodniej oraz coraz częściej konkurować z zagranicznymi podmiotami sektora energii na rynkach międzynarodowych. – Mam nadzieję, że projekt PGE Ventures, czy też otwarty wczoraj przez PGNiG inkubator przedsiębiorczości InnVento wyznaczą nowy standard we wdrażaniu innowacji w polskim obszarze energii – ocenił Kurtyka.

Inkubator InnVento ma wspierać początkujących przedsiębiorców oraz naukowców realizujących projekty dla sektora energetycznego.

– Inicjatywy takie jak ta wpisują się w opracowane przez nas Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych – komentuje wiceminister energii Michał Kurtyka.

Na przestrzeni blisko 600 metrów kwadratowych InnVento oferuje pomieszczenia do pracy samodzielnej i wspólnej, open space do dowolnego zaaranżowania, sale konferencyjne i sprzęt biurowy. Ponadto, regularnie będą się tam odbywać spotkania ze specjalistami z poszczególnych spółek z grupy PGNiG, warsztaty, prezentacje i sesje coachingowe. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć także na wskazówki dotyczące pozyskiwania zewnętrznego finansowania.

– Popieramy inicjatywy wspierające młodych, ambitnych ludzi, ponieważ wierzymy, że jest to dobra inwestycja w przyszłość – komentuje wiceminister Michał Kurtyka. Zauważa również, że połączenie doświadczenia dużej korporacji działającej na zagranicznych rynkach z innowacyjnym myśleniem młodych przedsiębiorców i naukowców to sposób na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności sektora.

Podkreśla, że rozwój innowacji w polskiej energetyce jest konieczny, aby mogła ona sprostać wyzwaniom, przed którymi stanie w najbliższych latach. – Dlatego w Ministerstwie Energii konsekwentnie i kompleksowo działamy na rzecz wzrostu innowacyjności sektora energetycznego, poszukujemy nowych rozwiązań technologicznych oraz biznesowych – mówi wiceminister. – Jednym z przykładów naszych działań jest opublikowany miesiąc temu dokument Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych, który wskazuje cele i narzędzie rozwoju innowacji w sektorze. Cieszymy się, że Spółki Skarbu Państwa dostrzegają zasadność takich działań i włączają się w ten proces. Liczymy, że to dopiero początek fundamentalnej zmiany w sektorze – podkreśla Kurtyka.

Ministerstwo Energii