Kurtyka: Będą nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore

2 marca 2020, 18:30 Alert
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.

Demokratyzacja energetyki

– Energetyka na naszych oczach się demokratyzuje, znaczenia nabiera wymiar jej lokalny – mówił o transformacji energetycznej Kurtyka podczas konferencji „Nowy ład polskiej energetyki. Szanse i zagrożenia transformacji”, zorganizowanej przez Frontier Economics i portal Wysokie Napięcie. Podał przykład bardzo szybko rozwijającej się ostatnio fotowoltaiki.

Wskazał, że lokalny wymiar energetyki będzie elementem transformacji energetycznej, ale aby doszło w tym obszarze do przełomu, potrzebne są pewne elementy wsparcia i regulacji. – Będziemy chcieli w najbliższym czasie zaproponować rozwiązania regulacyjne, odblokowujące lokalny wymiar energii – oświadczył Kurtyka. Jako przykład tego wymiaru podał klastry i spółdzielnie energetyczne.

Jego zdaniem, transformacja uda się, gdy uwolniony zostanie odpowiedni potencjał inwestycyjny. – Można to robić za pomocą właściwych systemów wsparcia. (…) Chcemy zaproponować zmodyfikowaną ustawę o wietrze na morzu biorąc pod uwagę uwagi z konsultacji publicznych projektu – powiedział minister. Kurtyka dodał, że wśród modyfikacji miałyby się znaleźć „ramy finansowania potężnych inwestycji”. Jego zdaniem, „jakość energii” z wiatru na morzu jest dla systemu atrakcyjna, a w ciągu dekady powinniśmy mieć 8 GW, „a być może i więcej” mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach.

Kurtyka ocenił, że polski system elektroenergetyczny w nadchodzących latach będzie silnie ewoluował. Powiedział, że „de facto stoimy przed wyzwaniem zbudowania równoległego, zeroemisyjnego systemu” o podobnej skali do tego istniejącego. Według ministra klimatu, polski system w dzisiejszej formie cierpi na brak elastyczności, a ministerstwo musi myśleć o ewolucji przez pryzmat zwiększenia elastyczności i będzie ją promować.

Minister klimatu wskazał też na potencjalny problem, przed jakim staną dominujące w polskim modelu rynku energii pionowo zintegrowane podmioty – spółki energetyczne. Transformacja wymaga kapitału, w tym kontekście podmioty te staną przed dylematem, jak dostosować swoją strukturę do zróżnicowanych możliwości pozyskiwania kapitału – mówił Kurtyka. Dziś kapitał bardzo trudna pozyskać w dla przedsięwzięć w obszarze energetyki konwencjonalnej – wyjaśnił.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył z kolei, że resort chce jeszcze popracować nad projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku i rozważyć, co jeszcze da się w nim zrobić, żeby np. ułatwić rozwój źródeł odnawialnych. Wkrótce zobaczymy pierwsze efekty tych prac – zapewnił.

Polska Agencja Prasowa

Targi Enex: PGE Dystrybucja może przyłączać coraz więcej OZE