Kurtyka: Polska zaproponuje Czechom mechanizm rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

28 września 2021, 06:45 Energetyka

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że strona polska przedstawi „propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów” podczas poniedziałkowych rozmów z Czechami ws. sporu wokół działalności Kopalni Turów.

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

– Chcemy, aby elementem polskiej oferty rozwiązania sporu wokół działalności kopalni w Turowie były stabilne, długofalowe mechanizmy rozwiązywania konfliktów wokół tego kompleksu przemysłowego. Chcemy, żeby dialog, ekspertyza, przejrzystość były słowami-kluczami, które będą pozwalały w długim okresie spowodować, że ten konflikt zostanie wytłumiony – powiedział Michał Kurtyka przed kolejną rundą negocjacji z Czechami.

Minister podkreślił, że pojawiła się konkretna oferta wsparcia bezpieczeństwa ekologicznego w regionie Turowa. – To jest gwarancja dodatkowych inwestycji i gwarancja, że będą w stanie zabezpieczyć się przed tymi okolicznościami, których chcieliby uniknąć, a które, jak wierzymy, wspólnie dzięki konkretnej propozycji, przedstawionej przez stronę polską jesteśmy w stanie rozwiązać – powiedział Kurtyka.

Polska Agencja Prasowa/msn.com/Jędrzej Stachura

Koczan: W sprawie Turowa stoimy pod ścianą, z rewolwerem przystawionym do głowy