AtomEnergetyka

Kurtyka: Polska przeznaczy 60 milionów złotych na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych

Energetyka jądrowa

Minister Michał Kurtyka poinformował, że 60 milionów złotych z budżetu ministerstwa edukacji i nauki zostanie przeznaczonych na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych. – Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego – powiedział we wtorek.

Kurtyka podczas rozmowy z portalem WP.pl został zapytany o cel powstania rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych. – Uważam, że powinniśmy stawiać na nowoczesne rozwiązania również w segmencie jądrowym – powiedział minister. Wyjaśnił, że rada ma na celu koordynację projektu badawczego budowy reaktorów wysokotemperaturowych, które mają stanowić prototyp dla serii. – Mogłaby ona być potencjalnie skomercjalizowana – wskazał.

Jego zdaniem reaktory, które mogą produkować parę wodną podgrzaną do temp. 50 stopni C, mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego. – Chcemy znaleźć się w czołówce świata, jeśli chodzi o rozwiązania innowacyjne. (…) Kiedy przejdziemy z etapu prototypowego na fazę komercjalizacji, to będziemy mogli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców przemysłowych, dla których to będzie interesująca alternatywa wobec obecnych źródeł energii – powiedział Kurtyka.

Zdaniem ministra, technologie wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych funkcjonują w niewielu krajach. – Partnerem, na którego stawiamy jest Japonia – poinformował polityk.

Projekt ma być realizowany z budżetu ministra edukacji i nauki. – Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu ministerstwa edukacji i nauki. To jest nasze porozumienie z panem ministrem Czarnkiem, minister edukacji i nauki nadal będzie głównym finansującym te przedsięwzięcia – powiedział Kurtyka.

Minister wyjaśnił, że reaktory wysokotemperaturowe to projekt, który będzie realizowany równolegle z rozwojem elektrowni atomowych w Polsce. – Duży reaktor ma zabezpieczyć produkcję konkurencyjnej energii elektrycznej, małe mają służyć temu, żebyśmy znaleźli się w innowacyjnej czołówce i zaczęli budować własny potencjał jądrowy – wskazał.

Kurtyka powiedział, że elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2033 roku. – W tym roku chcemy mieć decyzję środowiskową, również decyzję dla pierwszego bloku atomowego – powiedział minister.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Atom sprawi, że Słowacja będzie eksportować energię. Polska liczy na to samo


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X