Europa i Polska potrzebują sprawiedliwej transformacji energetycznej. W trakcie niedawnej konferencji WindEurope Conference wiceminister środowiska Michał Kurtyka podkreślał, że inaczej zmiany będą budziły opór społeczny. Jednocześnie mówił, że Polska nie powinna być uzależniona od węgla.
W trakcie wystąpienia powrócił do zakończonego niedawno w Katowicach COP24. Obecnie obowiązujące porozumienie klimatyczne porównał do wieży turbiny wiatrowej. – Położyliśmy fundamenty pod transformację energetyczną. Niedawno osiągnięte w Katowicach porozumienie, dotyczące sposobu wdrożenia porozumienia paryskiego dostarczyło łopaty i turbinę – powiedział.
Jego zdaniem sukces transformacji energetycznej wymaga podjęcia pilnych działań. Dodał, że obawy związane ze zmianami klimatycznymi urosły do niespotykanego wcześniej poziomu. Problemy społeczne takie jakie zatrudnienie, nierówności, ubóstwo nadal pozostają nierozwiązane, a zmiany klimatyczne tylko je pogłębiają.
Transformacja energetyczna jest konieczna, ale żeby zakończyła się powodzeniem musi być ona sprawiedliwa. To oznacza, że politycy muszą być transparentni i uczciwi wobec obywateli. – Nie możemy już dłużej żyć na zasadzie business as usual – powiedział. Zmiany wiążą się jednak z kosztami, które zdaniem Kurtyki muszą opierać się na szczegółowym planowaniu, tak aby były możliwie jak najbardziej rozproszone i zminimalizowane. W trakcie swojego wystąpienia ostrzegł, że jeżeli transformacja będzie niesprawiedliwa, wówczas niepewność społeczna będzie coraz większa, co będzie potęgowało opór przed zmianami.
Jako przykład udanej transformacji gospodarczej regionu uzależnionego od węgla wskazał Śląsk. Podkreślił, że jeszcze w 2000 roku w górnictwie pracowało 400 tys. górników, a dzisiaj jest ich ponad 80 tys. Dodał przy tym, że wymagało to wyraźnego odejścia od starego przemysłu na rzecz jego nowych gałęzi.
Zdaniem wiceministra Kurtyki Polska nie może dłużej być zależna od węgla, dlatego według niego nasz kraj chce rozwijać OZE, koncentrując się na morskich farmach wiatrowych oraz fotowoltaice. Do 2040 roku w offshorze Polska zamierza zainstalować 7-9 GW. Warto tu dodać, że na Pomorzu posiadamy silną bazę przemysłową do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Wind Europe