EnergetykaGaz.

Kurtyka: Nie ma zagrożenia dla dostaw katarskiego LNG do Polski

Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

Wszyscy uczestnicy rynku LNG cenią sobie reputację; nie widzę zagrożenia, by zawirowania w lokalnej polityce wpłynęły na dostawy katarskiego gazu do Polski – uważa wiceminister energii Michał Kurtyka.

Kurtyka odniósł się do informacji ws. zerwania stosunków kilku państw arabskich z Katarem.

W poniedziałek Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn oraz Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem z powodu “wspierania przez to państwo terroryzmu”.

Arabia Saudyjska zawiesiła też wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne z tym krajem, a Bahrajn nakazał jego obywatelom opuszczenie terytorium w ciągu 14 dni. ZEA dały im zaledwie 48 godzin na wyjazd. Egipt ogłosił, że zamknął dla obywateli Kataru swoje porty morskie, lotnicze i połączenia drogowe.

Polska ma tymczasem podpisane dwie umowy z Katarem na dostawy gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu; w marcu br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dodatkową umowę do długoterminowego kontraktu z 2009 r. Koncern Qatargas ma dostarczać PGNiG 2 mln ton gazu skroplonego (LNG) rocznie, czyli ok. 2,7 mld m sześc. gazu.

Michał Kuryka, któremu w resorcie energii podlegają spółki paliwowe w tym PGNiG na pytanie, na ile sytuacja w jakiej znalazł się Katar może mieć wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do naszego kraju odparł, że globalny rynek LNG jest na tyle zdywersyfikowany, że wszyscy partnerzy bardzo mocno cenią sobie swoją reputację.

“Qatargas dał się poznać jako wiarygodny partner i nie widzę zagrożenia, by zawirowania w lokalnej polityce mogły wpłynąć na sytuację naszych dostaw” – powiedział.

“Na tym etapie nie byłbym alarmistyczny” – podkreślił.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X