Kuś: Specustawa łupkowa jest potrzebna

19 września 2014, 10:53 Energetyka

Zdaniem Grzegorza Kusia specustawa łupkowa jest konieczna. – Dobrze, że ruszyły prace nad likwidacją biurokratycznych barier w branży łupkowej. Źle, że tak późno – powiedział specjalista PwC Rzeczpospolitej.

– Dziś najważniejsze jest , kiedy nowa specustawa wejdzie w życie i jakie będą szczegółowe jej zapisy – dodaje.

Jeszcze we wrześniu Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński ma zaakceptować projekt specustawy regulującej między innymi kwestie związane z inwestycjami w poszukiwanie i wydobycie węglowodorów – donosi „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku specustawa ma wprowadzić regulacje ułatwiające inwestycje w zakresie poszukiwań, rozpoznawania, wydobywania i transportowania ropy i gazu w Polsce.

Według informacji „Rz” prace nad projektem trwają do czerwca, a resort przygotowując nową regulacje opiera się na rozwiązaniach przyjętych we wcześniej uchwalonych specustawach dotyczących budowy terminalu LNG i elektrowni jądrowej. Jak tłumaczy ministerstwo, dzięki specustawie chce doprowadzić ono do redukcję istotnych ryzyk inwestycyjnych, a to ma zwiększyć możliwość przygotowania i realizacji takich inwestycji oraz pozwolić na ich przeprowadzenie w sposób sprawny i efektywny. – Minister Włodzimierz Karpiński ma specustawę zaakceptować w tym miesiącu – czytam w „Rz”.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL