Kwitną dostawy ropy Orlenu na Litwę

8 marca 2016, 06:00 Alert

(BNS/Wojciech Jakóbik)

Terminal naftowy w Butyndzie. Fot. Wikimedia Commons
Terminal naftowy w Butyndzie. Fot. Wikimedia Commons

Dostawy ropy naftowej do terminala w litewskiej Butyndze wzrosły o 23,3 procent w pierwszych dwóch miesiącach tego roku – podaje agencja LETA/BNS. Obiekt należy do Orlen Lietuva, czyli litewskiej spółki-córki PKN Orlen.

Przez terminal przeszło 1,6 mln ton ropy naftowej w styczniu i lutym tego roku, w porównaniu z 1,3 mln ton przeładowane w analogicznym okresie poprzedniego roku. W lutym wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku wyniósł 33,1 procent. Lutowy przeładunek sięgnął 798,600 ton.

– Dostawy ropy rosną w bardzo szybkim tempie, co daje podstawy do uznania, że nasze terminale, których operatorami są Klaipedos Nafta i Cargo Terminal będą miały na pewno co robić w tym roku – powiedział kierownik władz portu w Butyndze, Arvydas Vaitkus.

W 2015 roku w terminalu przeładowano 8,679 mln ton ropy, czyli o 18,4 procent więcej niż w zeszłym roku. Orlen Lietuva sprowadza przez Butyngę ropę na potrzeby rafinerii w Możejkach. Jest jedynym odbiorcą surowca tym szlakiem.

Na mocy aneksowanej umowy o dostawach ropy naftowej między PKN Orlen a rosyjskim Rosnieftem, Polacy mogą wybierać punkt odbioru surowca. Mają także mieli możliwość sprowadzenia ropy do rafinerii Możejki na Litwie przez terminal w Butyndze i ciągnący się stamtąd rurociąg pod kontrolą polskiej firmy. To szansa na urentownienie tego obiektu i utrzymanie roli Orlen Lietuva na litewskim rynku, gdzie jest największym pracodawcą.

Aneks

Dnia 30 grudnia PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton ropy naftowej, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu wyniesie około 26 mld złotych przy obecnych warunkach rynkowych.

Dostawy będą realizowane w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. do zakładu w Płocku. Koncern będzie także posiadał opcję odbioru części dostaw w Gdańskim Naftoporcie lub w terminalu w Butyndze na Litwie. Dotychczas PKN Orlen posiadał umowę na dostawy około 18 mln ton ropy naftowej od 1 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. Kontynuacja współpracy z Rosneft Oil Company, na bazie pierwszej w historii długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej bezpośrednio od producenta, poza aspektami handlowymi, gwarantuje stabilność dostaw w dłuższym horyzoncie.

Oprócz podpisanego aneksu, PKN Orlen dysponuje kontraktem z Tatneft Europe AG, handlowym ramieniem producenta ropy Tatneft, na podstawie którego dostawy ropy będą realizowane do 31 grudnia 2018 r. Przyjęta struktura dostaw umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawia przestrzeń do pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków.

Więcej: Czy PKN Orlen zdradził Polskę z Rosjanami?