Laboratorium PGNiG rozpoczęło akcję promowania wzorcowania przyrządów pomiarowych

12 lipca 2021, 15:15 Alert
PGNiG / fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
PGNiG / fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG rozpoczęło akcję promowania wzorcowania przyrządów pomiarowych. Z usługi mogą skorzystać wszystkie firmy, które w swojej działalności posługują się urządzeniami pomiarowymi – podaje spółka.

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG zajmuje się wzorcowaniem przyrządów pomiarowych. Jego eksperci podkreślają, jak ważna jest to czynność choćby dla poprawy efektywności energetycznej.

PGNiG podaje, że z oferty mogą skorzystać nie tylko firmy z branży gazowej, ale wszelkie instytucje, które zajmują się pomiarami – m.in. inspektoraty, uczelnie, służby państwowe, instytucje medyczne, podmioty z branży motoryzacyjnej i spożywczej.

– Ocena efektywności energetycznej nie jest możliwa do przeprowadzenia bez wiarygodnych przyrządów pomiarowych. Wiarygodnych, czyli wywzorcowanych. Tylko takie pozwalają na poprawne rozliczanie się z zużycia energii i rzetelną ocenę korzyści stosowania jej nowych źródeł – wyjaśnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

– Podczas wzorcowania w CLPB wykorzystuje się wzorce, które dają gwarancję prawidłowych pomiarów. Jako jedyne w Polsce laboratorium posiada stanowisko wzorcowania gazomierza, którego przepustowość wynosi 6500 m sześc. w ciągu jednej godziny. Wzorcowanie gazomierzy i przepływomierzy stosuje się nie tylko dla firm dystrybuujących gaz ziemny. W podobny sposób wzorcuje się przyrządy mierzące przepływ gazów technicznych w firmach zajmujących się np. produkcją nawozów – czytamy w komunikacie.

– Jeśli zakładamy przesyłanie sieciami gazowymi wodoru zmieszanego z gazem ziemnym to wcześniej musimy zbadać, jak pod wpływem takiej mieszaniny zachowa się urządzenie po stronie odbiorcy, które przystosowane jest tylko do odbioru gazu ziemnego. Zastosowanie wzorcowania nie tylko pozwoli zbadać wpływ dodatku wodoru na wskazania przyrządów pomiarowych w takim urządzeniu, ale także odpowiednio je ustawić pod kątem prawidłowych obliczeń nowego rodzaju paliwa – mówi wiceprezes PGNiG.

PGNiG podkreśla, że wzorcowanie musi odbywać się w odpowiednich warunkach, np. przy zachowaniu stałej temperatury otoczenia.

PGNiG/Jędrzej Stachura

ISE: Rosja korzysta na obecnej sytuacji na rynku LNG (ANALIZA)