Polska może otrzymać latem nawet 12 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jak zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wypłata środków będzie związana z czwartym i piątym wnioskiem o płatność. Zaraz po ich otrzymaniu rząd ma rozpocząć kolejną rewizję planu, by ocenić, które inwestycje uda się zrealizować do wyznaczonego terminu.
– Mniej więcej to będzie między 8 a 12 miliardów złotych. Tak to mogę oszacować, a dokładna suma okaże się w ciągu miesiąca – poinformowała szefowa resortu podczas środowej konferencji prasowej. Wyjaśniła, że ostateczna kwota zależy od stanu realizacji poszczególnych inwestycji.
Kolejna rewizja KPO jeszcze latem
Minister zapowiedziała również, że po wypłacie pieniędzy rozpocznie się czwarta rewizja KPO, której celem będzie dostosowanie planu do realnych możliwości wykonania inwestycji. Chodzi przede wszystkim o te projekty, które – ze względu na terminy – mogą nie zostać zakończone w obecnych ramach czasowych.
Zgodnie z unijnymi zasadami, wszystkie inwestycje i reformy zapisane w KPO muszą zostać sfinalizowane do końca sierpnia 2026 roku. Polska wnioskuje jednak o wydłużenie okresu rozliczeniowego o trzy miesiące, co dałoby więcej czasu na ich zakończenie.
Możliwe kolejne wnioski i wypłaty w 2025 roku
Równolegle z czwartą rewizją rząd planuje złożenie szóstego i siódmego wniosku o płatność. Jak zaznaczyła minister, wysokość środków, o które Polska będzie się ubiegać, zależy od kształtu planowanej rewizji. W optymistycznym scenariuszu wypłata środków z tych wniosków miałaby nastąpić jeszcze przed końcem 2025 roku.
Pytana o możliwość piątej rewizji KPO, Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że nie jest to obecnie przesądzone. – Zaczynamy nabierać przekonania, że czwarta rewizja będzie przedostatnią – oceniła.
57 inwestycji, 54 reformy, niemal 60 miliardów euro
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to kluczowy instrument odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19. Łącznie Polska ma otrzymać z tego programu 59,8 mld euro, z czego 25,27 mld euro to dotacje, a 34,54 mld euro to preferencyjne pożyczki. KPO obejmuje 57 inwestycji i 54 reformy w obszarach takich jak energetyka, cyfryzacja, zdrowie, transport i edukacja.
Dotychczas do Polski trafiło 67 mld złotych w ramach wcześniejszych wypłat. Pierwsza rewizja planu została zaakceptowana przez Komisję Europejską w listopadzie 2023 roku, a druga w lipcu 2024 roku. Trzecia rewizja ma zostać formalnie przyjęta w najbliższych tygodniach.
PAP / Hanna Czarnecka