AlertAtomEnergetyka

Ławrow: Rosja nie blokuje porozumienia z Iranem

Siergiej Ławrow. Fot. MSZ Rosji

Siergiej Ławrow. Fot. MSZ Rosji

Według słów ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, jego kraj nie blokuje porozumienia nuklearnego pozwalającego na zniesienie sankcji na Iran. Podkreślił, że Rosja otrzymała pisemne gwarancje od pozostałych partnerów, że sankcje nie wpłyną na handel z Iranem. 

– Słyszałem, jak Amerykanie codziennie próbowali oskarżać nas o odwlekanie umowy – to kłamstwo. W kilku stolicach umowa nie jest ostatecznie zatwierdzona, a stolica Rosji – Moskwa – nie jest jedną z nich – powiedział Ławrow podczas wizyty w Iranie.

– Otrzymaliśmy pisemne gwarancje – są one zawarte w samym tekście umowy o odrodzeniu porozumienia nuklearnego i w tych tekstach jest wiarygodna ochrona wszystkich projektów przewidzianych przez porozumienie – w tym powiązania rosyjskich firm i naszych specjalistów – dodał Ławrow.

Według rzecznika departamentu stanu USA, Rosja nie otrzymała żadnych dodatkowych gwarancji dotyczących porozumienia z Iranem. – Sankcje na Rosję nie wpłyną na realizację porozumienia nuklearnego z Iranem, ale samo porozumienie nie będzie dla niej włazem do ucieczki przed restrykcjami – powiedział rzecznik.

Porozumienie nuklearne zawarte w 2015 roku przewidywało dopuszczenie Iranu do m.in. handlu ropą z państwami Zachodu. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump zdecydował o wycofaniu się z porozumienia, co w konsekwencji doprowadziło do jego upadku. Iran znów rozpoczął niekontrolowanie zwiększać poziom wzbogacania uranu w swoich instalacjach. Powróciły również sankcje na m.in. irańską ropę naftową. Dzisiaj świat Zachodu chce z powrotem dopuścić ropę z Iranu, która mogłaby stanowić przeciwwagę dla ropy z Rosji.

Porozumieniu kategorycznie sprzeciwia się Izrael, który obawia się, że decyzja ta pozwoli na dokończenie programu nuklearnego Iranu.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Iran informuje o fiasku sabotażu przeciwko instalacji nuklearnej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X