(Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Piotr Stępiński)
Jak poinformowała w piątek 22 kwietnia administracja prezydenta Ukrainy jeden z architektów reform gospodarczych w Polsce, prof. Leszek Balcerowicz został przedstawicielem prezydenta Petro Poroszenki w nowym ukraińskim rządzie. Odpowiedni dekret w tej sprawie został już podpisany przez prezydenta Ukrainy.
Prezydent Petro Poroszenko razem z premierem Władimirem Hrojsmanem spotkał się z prof. Leszkiem Balcerowiczem oraz z byłym słowackim wicepremierem Iwanem Mikloszem. Stworzenie jednej grupy strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie zostało poparte przez Unię Europejską. W czwartek Petro Poroszenko omówił tą kwestię z unijnym komisarzem ds. spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, Johannesem Hahnem.
-Prof. Leszek Balcerowicz, który pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra finansów Polski w latach 1989-1991 oraz 1997-2000, a w latach 2000-2007 był prezesem Narodowego Banku Polskiego, został mianowany doradcą prezydenta Ukrainy oraz współprzewodniczącym grupy doradców ds. wspierania reform na Ukrainie – głosi oficjalny komunikat.
Innym współprzewodniczącym tej grupy zostanie były słowacki wicepremier oraz minister finansów Iwan Miklosz, który jednocześnie będzie szefem doradców premiera Hrojsmana.
Premier Hrojsman stwierdził, że ,,będzie dla mnie wielkim zaszczytem móc współpracować z Leszkiem Balcerowiczem oraz Iwanem Mikloszem. Sądzę, że to w pełni pokrywa się z poglądami członków Rady Ministrów. Chcę powiedzieć, że większość ministrów chce reform i zmian w naszym państwie”.
– Rozwój Ukrainy jest znacznie lepszy niż na obrazie, który jest o niej rysowany. Powinienem pokazać te osiągnięcia nie zawsze są zauważane przez Zachód – powiedział prof. Balcerowicz. Zapewnił, że jednym z kierunków jego działalności na nowym stanowisku będzie aktywna współpraca z zachodnimi inwestorami oraz politykami dla zobrazowania rzeczywistej sytuacji na Ukrainie i osiągnięcia Kijowa na drodze reform.
Iwan Miklosz zauważył, że Ukraina posiada znaczący potencjał, który nie jest wykorzystywany.
– Naszym celem nie jest stworzenie pewnego rodzaju równoległej struktury a pomoc ukraińskim reformatorom w przezwyciężaniu problemów – powiedział były słowacki wicepremier.