AlertPAPŚrodowisko

Lewica apeluje do premiera o zgodę na neutralność klimatyczną w UE

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Posłowie Lewicy zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby podjął „dobrą” decyzję w kwestii neutralności klimatycznej UE. 75 proc. Polaków popiera odejście od węgla – podkreślali.

Apel Lewicy do Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki od czwartku bierze udział w szczycie UE w Brukseli. Jednym z jego tematów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W środę Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Lewicy przekonywali, że trwający w Brukseli szczyt może być „wielkim dniem dla Polski i dla sprawiedliwej transformacji energetycznej”.

Beata Maciejewska powiedziała, że Europa zdecydowała o wprowadzeniu nowego Zielonego Ładu. „Będziemy decydować o tym, czy Polska do tego Zielonego Ładu przyłączy się, żeby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną” – zaznaczyła posłanka. „100 mld Euro na transformację energetyczną w Europie oznacza, że Polska mogłaby otrzymać 12,5 mld zł rocznie na zmianę energetyki” – zaznaczyła. Jak podkreśliła „trzyma kciuki za premiera Mateusza Morawickiego, za godną i dobrą decyzję”. „Chcemy tych 12,5 mld zł rocznie na to, żeby Polska była nowoczesna, aby płynęła energetyką odnawialną” – powiedziała.

Daria Gosek-Popiołek podkreśliła, że na południu kraju wciąż występuje duże zanieczyszczenie powietrza. „Samym programem Czyste powietrze ze smogiem nie wygramy. Potrzebujemy nowego ładu, nowej energetyki, sprawiedliwej transformacji” – oceniła. Andrzej Rozenek wskazał, że 75 proc. Polek i Polaków chce odejścia od węgla. Czy rząd polski może ignorować 75 proc. polskich obywateli? – pytał poseł. „Polskie społeczeństwo żąda decyzji, która zapewni przyszłym pokoleniom ziemię w takim kształcie, jakim ją znamy, która spowoduje, że powstrzymamy katastrofę klimatyczną. Odpowiedzialność Polski jest bardzo wielka. Mateusz Morawiecki może stać się hamulcowym przemian Unii Europejskiej, a to Unia ma moralny obowiązek stanąć na czele rewolucji energetycznej i stanąć na czele przemian, które doprowadzą do zatrzymania katastrofy” – mówił Rozenek.

Jak podkreślił, to w Europie zaczęła się era przemysłowa i największa suma emisji CO2 przypada na ten kontynent. Według źródeł unijnych Bruksela oczekuje, że wszystkie 28 krajów członkowskich poprze cel neutralności klimatycznej do 2050 r. Minister ds. europejskich Konrad Szymański w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Warszawie nie wykluczył poparcia tego celu, jednak – jak zastrzegł – polski rząd oczekuje doprecyzowania warunków dojścia do neutralności oraz zasad wsparcia finansowego związanego z transformacją energetyczną. Pozytywnie oceniał natomiast propozycję KE przeznaczenia 100 mld euro na fundusz transformacji energetycznej. We wtorek w Brukseli Szymański informował, że na razie nie ma wspólnego gruntu pod porozumienie na szczycie unijnym ws. zgody UE na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej na 2050 r. i sygnalizował trudne negocjacje w tej sprawie. Polska – jak dodał – „nie może zgodzić się na zobowiązanie do takiego celu, jakim jest neutralność klimatyczna, bez ścisłych gwarancji kompensacji w postaci mechanizmów, o których dzisiaj mówimy także publiczne”.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Polska stawia warunki neutralności klimatycznej


Powiązane artykuły

Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Głosowanie podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Źródło: KE

Nadchodzą nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi. Jest zgoda Unii

Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy i wybrane towary rolne z Rosji i Białorusi. Opłaty mają być wyższe o...

Udostępnij:

Facebook X X X