Lewica apeluje do premiera o zgodę na neutralność klimatyczną w UE

12 grudnia 2019, 15:00 Alert

Posłowie Lewicy zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby podjął „dobrą” decyzję w kwestii neutralności klimatycznej UE. 75 proc. Polaków popiera odejście od węgla – podkreślali.

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Apel Lewicy do Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki od czwartku bierze udział w szczycie UE w Brukseli. Jednym z jego tematów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W środę Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Lewicy przekonywali, że trwający w Brukseli szczyt może być „wielkim dniem dla Polski i dla sprawiedliwej transformacji energetycznej”.

Beata Maciejewska powiedziała, że Europa zdecydowała o wprowadzeniu nowego Zielonego Ładu. „Będziemy decydować o tym, czy Polska do tego Zielonego Ładu przyłączy się, żeby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną” – zaznaczyła posłanka. „100 mld Euro na transformację energetyczną w Europie oznacza, że Polska mogłaby otrzymać 12,5 mld zł rocznie na zmianę energetyki” – zaznaczyła. Jak podkreśliła „trzyma kciuki za premiera Mateusza Morawickiego, za godną i dobrą decyzję”. „Chcemy tych 12,5 mld zł rocznie na to, żeby Polska była nowoczesna, aby płynęła energetyką odnawialną” – powiedziała.

Daria Gosek-Popiołek podkreśliła, że na południu kraju wciąż występuje duże zanieczyszczenie powietrza. „Samym programem Czyste powietrze ze smogiem nie wygramy. Potrzebujemy nowego ładu, nowej energetyki, sprawiedliwej transformacji” – oceniła. Andrzej Rozenek wskazał, że 75 proc. Polek i Polaków chce odejścia od węgla. Czy rząd polski może ignorować 75 proc. polskich obywateli? – pytał poseł. „Polskie społeczeństwo żąda decyzji, która zapewni przyszłym pokoleniom ziemię w takim kształcie, jakim ją znamy, która spowoduje, że powstrzymamy katastrofę klimatyczną. Odpowiedzialność Polski jest bardzo wielka. Mateusz Morawiecki może stać się hamulcowym przemian Unii Europejskiej, a to Unia ma moralny obowiązek stanąć na czele rewolucji energetycznej i stanąć na czele przemian, które doprowadzą do zatrzymania katastrofy” – mówił Rozenek.

Jak podkreślił, to w Europie zaczęła się era przemysłowa i największa suma emisji CO2 przypada na ten kontynent. Według źródeł unijnych Bruksela oczekuje, że wszystkie 28 krajów członkowskich poprze cel neutralności klimatycznej do 2050 r. Minister ds. europejskich Konrad Szymański w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Warszawie nie wykluczył poparcia tego celu, jednak – jak zastrzegł – polski rząd oczekuje doprecyzowania warunków dojścia do neutralności oraz zasad wsparcia finansowego związanego z transformacją energetyczną. Pozytywnie oceniał natomiast propozycję KE przeznaczenia 100 mld euro na fundusz transformacji energetycznej. We wtorek w Brukseli Szymański informował, że na razie nie ma wspólnego gruntu pod porozumienie na szczycie unijnym ws. zgody UE na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej na 2050 r. i sygnalizował trudne negocjacje w tej sprawie. Polska – jak dodał – „nie może zgodzić się na zobowiązanie do takiego celu, jakim jest neutralność klimatyczna, bez ścisłych gwarancji kompensacji w postaci mechanizmów, o których dzisiaj mówimy także publiczne”.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Polska stawia warunki neutralności klimatycznej