List gończy za prezesem węgierskiego MOL

19 lutego 2015, 08:13 Alert

(Reuters/AFP/Teresa Wójcik)

Interpol w ostatni wtorek  ponownie rozpisał międzynarodowy list gończy za szefem węgierskiego koncernu naftowego MOL,  Zsoltem Hernadim, ściganym przez chorwacki wymiar sprawiedliwości za przekupstwo byłego premiera chorwackiego Ivo Sanadera.  

Na stronach internetowych Interpolu ukazał się ten list gończy, informujący, że szef MOL jest podejrzany, iż  za 10 mln euro skłonił byłego premiera Chorwacji i szefa partii HDZ (Chorwacki Związek Demokratyczny) Ivo Sanadera do niezgodnego z prawem przekazania koncernowi MOL prawa większościowego udziałowcy w prywatyzowanym chorwackim koncernie paliwowym INA. Pierwszy list gończy za szefem MOL ukazał się w październiku 2013, ale Interpol go wycofał w lutym 2014 r. na skutek złożenia odwołania podejrzanego. Odwołanie nie zostało uznane i Interpol ponownie ściga Hernadi’ego.

Rozprawa przed sądem w sprawie podejrzenia szefa MOL o przyjęcie łapówki i udział w przekupstwie miała się rozpocząć dziś przed sądem okręgowym w Zagrzebiu, ale została odłożona ze względów proceduralnych. Polityk chorwacki Ivo Sanader za udział w tej aferze został osądzony i skazany na długoletnie więzienie, wyrok jest prawomocny.