Litwa przygotowuje całkowitą blokadę energii z białoruskiej elektrowni jądrowej

12 stycznia 2021, 10:30 Alert

Na przełomie stycznia i lutego Litwa ma przyjąć nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu – poinformowało litewskie ministerstwo energii. 

Ostrowiec Atom
Elektrownia jądrowa w Ostrowcu fot. Gosatomnadzor

Litewskie obawy

Zdaniem ministerstwa, przyjęta wcześniej ustawa antywyspowa, która miała zablokować import energii z białoruskiej elektrowni jądrowej na Litwę, nie działa prawidłowo. Wynika to z faktu, że Łotwa sprowadza energię, która potem jest sprzedawana na giełdzie w Rydze.

Litwa od początku jest przeciwna elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi. Wilno motywuje swój sprzeciw obawą o bezpieczeństwo technologii oraz nieprzestrzeganie zasad eksploatacji. Elektrownia Ostrowiec umiejscowiona jest niecałe 50 km od Wilna.

Białoruska elektrownia jądrowa jest budowana za rosyjski kredyt, przez rosyjską firmę Atmostrojexport, będąca częścią korporacji Rosatom. Zakład ma być wyposażony w dwa reaktory WWER-1200 o mocy łącznej 2400 MW. Na początku listopada doszło do pierwszego rozruchu reaktora pierwszego bloku jądrowego. Obecnie trwają prace testowe, która mają zakończyć się po koniec pierwszego kwartału 2021 roku.

Delfi.lt/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Polska powinna kupować energię z rosyjskiego atomu na Białorusi?