(Rzeczpospolita/CIRE.pl)
Między innymi na temat strategii energetycznej Litwy oraz polsko-litewskiej współpracy energetycznej z Rokasem Masiulisem ministrem energetyki Litwy rozmawiała „Rzeczpospolita”.
Jak podkreśla rozmówca dziennika Litwie udało się w większości osiągnąć cele założone w dotychczasowej strategii energetycznej, która zakładała między innymi osiągnięcie niezależność energetycznej. Wśród zrealizowanych działań minister Masiulis wymienia między innymi uruchomienia terminala LNG oraz połączeń elektroenergetycznych z Polską i Szwecją.
Teraz przyszła pora na określenie przyszłego miksu energetycznego Litwy oraz określenie w jakim stopniu Litwa ma być zależna od importu energii – powiedział litewski minister „Rzeczpospolitej”.
Rozmowa dotyczyła również związanego z tą kwestią projektu budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie. Rozmówca „Rz” podkreślił, że nie jest to tylko projekt litewski, ale przedsięwzięcie regionalne realizowanym przez Litwę, Łotwę, Estonię oraz japońską firmę Hitachi. Jak zaznaczył jest w nim miejsce również dla Polski. Jednocześnie z jego wypowiedzi wynika, że na chwilę obecną projekt ten pozostanie w zawieszaniu do czasu, kiedy nie zostanie oceniony wpływ na rynek uruchomionych niedawno połączeń elektroenergetycznych z Polską i Szwecją.
Mówiąc na temat połączeń elektroenergetycznych rozmówca „Rzeczpospolitej” wyraźnie podkreślił, że celem Litwy, Łotwy i Estonii jest synchronizacja z Europą Zachodnią. Jednocześnie zaznaczył, że Litwa oczekuje ścisłej współpracy z Polską przy przygotowaniu planu synchronizacji i realizacji tego procesu.