Litwa i Łotwa planują rozbudować połączenie gazowe

27 lipca 2020, 13:30 Alert
Gazociąg Polska-Litwa. Fot. Amber Grid
Gazociąg Polska-Litwa. Fot. Amber Grid

Litewski operator systemu przesyłu gazu Amber Grid podpisał trzyletni kontrakt z wileńską firmą Duju Technikos Centras na zaprojektowanie zwiększenia możliwości połączenia pomiędzy Litwą i Łotwą. 

Nowe możliwości

Badanie rynku przeprowadzone w 2018 roku pokazało, że konieczne będzie rozbudowanie regionalnych możliwości przesyłu gazu pomiędzy Litwą i Łotwą. Wynika to z faktu realizacji dwóch inwestycji gazowych. Na wschodzie budowa połączenia pomiędzy Estonią a Finlandią gazociągiem Balticconnector, a na zachodzie interkonektora Polska-Litwa (GIPL).

Dzięki tym inwestycjom możliwe będzie w pełni funkcjonalne wykorzystanie podziemnych magazynów gazu na Łotwie. Projekty te zwiększą bezpieczeństwo energetyczne wszystkich państw bałtyckich oraz Finlandii.

Koszt zwiększenia przepustowości dwukierunkowego przesyłu gazu po stronie litewskiej szacowany jest na 10 mln euro, z czego prawie pięć milionów pokryje Unia Europejska.

Prace po stronie litewskiej będą wymagały zmodernizowania stacji kompresorowych, natomiast po łotewskiej zwiększenia limitów ciśnieniowych gazociągu (z 40 do 50 barów).

Po przeprowadzeniu inwestycji, możliwości przesyłu gazu w kierunku Łotwy zwiększą się z 67,5 GWh do 130 GWh, natomiast w kierunku Litwy z 65 GWh do 119 ,5 GWh.

Baltic-course/Mariusz Marszałkowski

Białorusini czekają na propozycję Gazpromu w sprawie Biełgazprombanku