AlertEnergetykaGaz.

Litwa i Łotwa planują rozbudować połączenie gazowe

Gazociąg Polska-Litwa. Fot. Amber Grid

Gazociąg Polska-Litwa. Fot. Amber Grid

Litewski operator systemu przesyłu gazu Amber Grid podpisał trzyletni kontrakt z wileńską firmą Duju Technikos Centras na zaprojektowanie zwiększenia możliwości połączenia pomiędzy Litwą i Łotwą. 

Nowe możliwości

Badanie rynku przeprowadzone w 2018 roku pokazało, że konieczne będzie rozbudowanie regionalnych możliwości przesyłu gazu pomiędzy Litwą i Łotwą. Wynika to z faktu realizacji dwóch inwestycji gazowych. Na wschodzie budowa połączenia pomiędzy Estonią a Finlandią gazociągiem Balticconnector, a na zachodzie interkonektora Polska-Litwa (GIPL).

Dzięki tym inwestycjom możliwe będzie w pełni funkcjonalne wykorzystanie podziemnych magazynów gazu na Łotwie. Projekty te zwiększą bezpieczeństwo energetyczne wszystkich państw bałtyckich oraz Finlandii.

Koszt zwiększenia przepustowości dwukierunkowego przesyłu gazu po stronie litewskiej szacowany jest na 10 mln euro, z czego prawie pięć milionów pokryje Unia Europejska.

Prace po stronie litewskiej będą wymagały zmodernizowania stacji kompresorowych, natomiast po łotewskiej zwiększenia limitów ciśnieniowych gazociągu (z 40 do 50 barów).

Po przeprowadzeniu inwestycji, możliwości przesyłu gazu w kierunku Łotwy zwiększą się z 67,5 GWh do 130 GWh, natomiast w kierunku Litwy z 65 GWh do 119 ,5 GWh.

Baltic-course/Mariusz Marszałkowski

Białorusini czekają na propozycję Gazpromu w sprawie Biełgazprombanku


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X