Wyciek ropy z terminala naftowego Orlenu na Litwie jest pod kontrolą

29 grudnia 2020, 09:30 Alert

28 grudnia przed południem w terminalu naftowym w Butyndze na północnym-zachodzie Litwy doszło do wycieku ropy naftowej do Bałtyku. Obecnie trwa akcja monitorowania zanieczyszczenia. Orlen Lietuva, właściciel terminala wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że sytuacja jest po kontrolą. 

Prognoza przemieszczania zanieczyszczenia w kierunku Łotwy fot.Ministerstwo Środowiska Litwy

Wyciek ropy do Bałtyku

O wycieku pierwszy poinformował Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy. Według niego do wycieku doszło z przerwanego węża. W wyniku incydentu do Morza Bałtyckiego wyciekło pomiędzy jedną a dwiema tonami ropy naftowej, która zanieczyściła obszar o powierzchni kilometra kwadratowego. Na miejscu pracuję kilka jednostek morskich zajmujących się monitorowaniem i zabezpieczaniem plamy ropy a także śmigłowiec litewskiej straży granicznej.

Na Bałtyku panują trudne warunki atmosferyczne. Zanieczyszczenie kieruję się w stronę Łotwy, jednak na chwilę obecną nie ma ryzyka dotarcia zanieczyszczenia na brzeg.

Orlen Liteuva podkreśla w komunikacie, że wyciek został opanowany. Nie ma dalszego ryzyka zanieczyszczenia. Sama Rafineria Możejki również nie ucierpiała z powodu incydentu, ponieważ posiada odpowiednie zapasy ropy naftowej. Według spółki operacyjne funkcjonowanie terminala w Butyndze ma zostać przywrócone do 2 stycznia 2021 roku.

Am.lrv.lt/Orlen Lietuva/Mariusz Marszałkowski