Litwa redukuje możliwości połączenia elektroenergetycznego z Białorusią

7 lipca 2021, 11:15 Alert
nord-balt
Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

Litewski operator systemów elektroenergetycznych LitGrid poinformował, że zamierza zmniejszyć maksymalną możliwość przesyłu energii elektrycznej z Białorusi na Litwę. 

Obecne możliwości przesyłu energii z Białorusi na Litwę są na poziomie 1250 MW. Litgrid chcę ograniczyć ją do 400 MW, czyli najniższego, technicznego poziomu. Problemem dla Litwy jest również kupowanie energii z elektrowni jądrowej Ostrowiec na Białorusi przez łotewskich i estońskich pośredników. Ci następnie energie tą sprzedają na Litwę. Wilno również pracuje nad rozwiązaniami technicznymi, które pozwolą na usunięcie tego sposobu zakupu energii z Ostrowca.

Litwa od początku powstania pomysłu budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu mocno protestuje. Litwini uważają, że elektrownia ta powstaje z naruszeniem zasad bezpieczeństwa, a także jej istnienie w tym regionie ma charakter czysto polityczny. Pierwotnie, Białoruś liczyła, że prąd wyprodukowany w Ostrowcu popłynie do państw Bałtyckich i Polski. Ostatecznie jednak, Białorusini pozostali z problemem zagospodarowania energii wewnątrz kraju.

LitGrid/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Polska powinna kupować energię z rosyjskiego atomu na Białorusi?