Litwa może połączyć się z Europą jeśli Rosja odetnie ją w energetyce za ograniczenia towarowe Obwodu Królewieckiego

23 czerwca 2022, 09:15 Alert

Litwa deklaruje, że jest w stanie awaryjnie zsynchronizować się z europejskim systemem ENTSO-E w ciągu jednej doby w razie odcięcia jej od postsowieckiego systemu przesyłu energii BRELL przez Rosję – powiedział dyrektor generalny litewskiego operatora Litgrid. 

LitPol Link / fot. BiznesAlert.pl

Litwa bierze pod uwagę możliwość, że Rosja może odciąć ją od systemu elektroenergetycznego BRELL w odpowiedzi na zablokowanie przewozu części towarów przez swoje terytorium do Obwodu Królewieckiego w zgodzie z sankcjami Unii Europejskiej. System ten powstał za czasów Związku Sowieckiego i łączył państwa bałtyckie, Białoruś i Rosję. Kraje bałtyckie od kilku lat przygotowują się do odłączenia od BRELL i przyłączenia do systemu kontynentalnego przez Polskę. Proces ten ma zakończyć się planowo w 2025 roku dzięki kablowi Harmony Link, jednak Litwa jest gotowa zrobić to szybciej, gdyby zaszła taka potrzeba.

Szef Litgrid powiedział, że desynchronizacja z BRELL jest możliwa już teraz, ale byłaby kosztowna, bo wymagałaby pracy na pełnych obrotach wszystkich elektrowni w czasie, kiedy surowce biją rekordy cenowe.

Kommiersant/Delfi/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Harmony Link, czyli jak Polacy umożliwią rozwód krajów bałtyckich z Rosją w energetyce (WIDEO)