Litewska firma kupuje LNG od Novateku

19 kwietnia 2019, 06:00 Alert
Novatek
Zbiorniki. Fot. Novatek

Trwa rywalizacja rosyjskich gigantów gazowych o rynek zbytu dla gazu na Litwie. The Baltic Course poinformował, że tamtejsze firmy importują LNG od Novateku, który jest rywalem Gazpromu.

W kwietniu na Litwę przypłynęły trzy małe gazowce z LNG z terminala Wysock LNG w Rosji. Okazuje się, że zakupów dokonał producent nawozów Achema oraz państwowa spółka Lietuvos Energijos Tiekimas (LET). Według nieoficjalnych informacji Achema dwukrotnie zamówiła dostawy gazu w ilości po 6,5 tysięcy metrów sześc. każda. Firma nie skomentowała doniesień mediów. Operator terminala w Kłajpedzie Klaipedo Nafta potwierdził, że faktycznie do portu wpłynęły trzy małe gazowce, które przybyły do portu z Wysocka.

Przedstawiciel Lietuvos Energija poinformował, że firma zakupiła gaz od międzynarodowego pośrednika w handlu surowcami, Trafigury, czyli trzeciego co do wielkości na świecie niezależnego koncernu zajmującego się sprzedażą surowców energetycznych.

Kolejne ładunki z gazem od Novateku maja dotrzeć do Kłajpedy prawdopodobnie w czerwcu tego roku. Według przewidywań będzie to 10 dostaw.

The Baltic Course/Patrycja Rapacka