PIE: Unia sprowadza więcej LNG niż gazu z Rosji, bo obniża ceny

11 sierpnia 2022, 06:15 Alert

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawia dane, z których wynika, że dostawy LNG do Europy przewyższyły import z Rosji, a także, iż obniżają ceny na giełdach nawet o jedną czwartą.

Terminal Ras Laffan w Katarze. Fot. Qatargas
Terminal Ras Laffan w Katarze. Fot. Qatargas

– W lipcu, po raz pierwszy w historii, całkowity, import ciekłego gazu LNG do Unii Europejskiej był wyższy niż ilość gazu sprowadzana przez UE z Rosji. Państwa UE od stycznia do lipca 2022 roku sprowadziły dzięki terminalom LNG aż 52,8 mld m sześc. gazu, czyli o 20,4 mld m sześc. (63 procent) więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Główni unijny eksporterzy LNG to m.in.: Stany Zjednoczone, Katar, Rosja, Nigeria i Algieria.

– Dostęp do LNG przekłada się na o ponad 25 procent niższe ceny hurtowe na rynku gazu. Najbardziej rozwinięte rynki – hiszpański, francuski czy belgijski – są obecnie w stanie zaoferować gaz nawet o 70 EUR/MWh (ok. 0,77 EUR/m sześc.) taniej niż rynki pozbawione LNG (austriacki CEGH, czeski VTP, duński ETF czy niemiecki THE). Terminale LNG obniżają ceny, ponieważ umożliwiają dostęp do rynku amerykańskiego, na którym cena jest obecnie ponad czterokrotnie niższa niż w europejskich hubach. Część obszarów rynkowych (francuski PEG), mimo trwającego kryzysu, może zaoferować nawet niższe ceny niż rynki azjatyckie, opisywane japońsko-koreańskim benchmarkiem JKM – czytamy w opracowaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Od początku rosyjskiej inwazji wzrosło znaczenie Stanów Zjednoczonych na światowych rynkach LNG, które w lipcu zyskały pozycję najistotniejszego światowego eksportera skroplonego gazu. W I półroczu 2022 roku z USA pochodziło 47 procent europejskich dostaw LNG. Wzrost popytu na LNG w Europie, wywołany kryzysem, z powodzeniem kompensuje spadek popytu w Azji, spowodowany wysokimi cenami LNG i przekierowaniem części rosyjskich dostaw LNG z Europy do Azji. W rezultacie, od początku wojny kapitalizacja trzech głównych spółek sektora LNG w USA (Chevron, Exxon, Cheniere) wzrosła o ponad 180 mld USD (30 procent) – obliczają autorzy PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny/Wojciech Jakóbik

Zachmann: Jeśli się odpowiednio przygotujemy, Putin nie zakręci kurka z gazem (ROZMOWA)