Europejczycy mogą dziś zdecydować o blokadzie LNG z Rosji poprzez przepisy unijne do wdrożenia przez poszczególne kraje członkowskie dające firmom alibi pozwalające uniknąć odszkodowań.
Czternasty pakiet sankcji unijnych może objąć dostawy LNG z Rosji. Komisja przygotowała regulacje pozwalające firmom zachodnim zgłosić siłę wyższą przez blokadę dostępu Rosjan do infrastruktury. Nie będą wówczas musiały płacić Rosjanom odszkodowań za zerwanie kontraktu. Rozwiązanie europejskie ma być implementowane do prawa krajowego w poszczególnych państwach członkowskich.
Kommiersant przywołuje dane Kpler o tym, że Rosja jest drugim dostawcą LNG do Europy po USA. Zapewniła w 2023 roku 16,4 mln ton, z największymi dostawami do Hiszpanii (5 mln ton), Belgii (5 mln ton) oraz Francji (3,6 mln ton). Dostawy LNG z Rosji w pierwszym kwartale 2024 roku odpowiadały za 17 procent importu tego paliwa na kontynent (4,6 mln ton). Gazeta sugeruje, że porzucenie LNG z Rosji w Europie zwiększy import z USA, Kataru i innych kierunków, a Rosjan zmusi do przekierowania eksportu do Azji.
Parlament Europejski przegłosował 11 kwietnia regulacje pozwalające zakazać importu LNG z Rosji poprzez blokadę dostępu firm rosyjskich do infrastruktury gazowej. Teraz przepisy muszą uzyskać poparcie państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej.
Reuters / Kommiersant / Wojciech Jakóbik