Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała ostateczną ocenę oddziaływania na środowisko gazoportu Calcasieu Pass należącego do Venture Global LNG. To między innymi z niego ma pochodzić LNG dla PGNiG.
Calcasieu Pass LNG
Obiekt w hrabstwie Cameron w Luizjanie uwzględniający dwa zbiorniki i elektrownię o mocy 720 MW ma osiągnąć przepustowość 12 mln ton LNG rocznie. FERC uznał, że wpłynie na środowisko naturalne, ale jego wpływ może stać się nieznaczny po zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych. Stosowne rekomendacje zostały przekazane inwestorowi. PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy LNG z USA, na około 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Dostawy z Calcasieu Pass mają ruszyć nie wcześniej niż w 2022 roku, w zależności od tempa realizacji projektu.
Plaquemines LNG
Drugi obiekt Venture Global o nazwie Plaquemines LNG ma zostać ukończony w latach 2022-23. Druga umowa PGNiG na LNG z USA opiewa na 1 mln ton LNG przez 20 lat z tego obiektu. Dostawy mają ruszyć nie wcześniej niż w 2023 roku.
Dywersyfikacja
W 2022 roku kończy się kontrakt długoterminowy PGNiG-Gazprom i dostawy z Ameryki mogą przyczynić się do zmniejszenia lub porzucenia zakupów w Rosji.
LNG World News/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Kontrakty PGNiG na LNG z USA z potencjałem globalnym