KOMENTARZ
Iwo Łoś
Ekspert Greenpeace Polska do spraw energetyki
Najnowsze, listopadowe, wyniki reprezentatywnego, ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) nie pozostawiają złudzeń, Polacy wolą inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) niż w elektrownię jądrową. Z historii badań opinii na temat energetyki jądrowej na przestrzeni lat (prowadzonych przez CBOS od 1987r.), jednoznacznie wynika, że jedynie raz, w roku 2009, zwolenników budowy elektrowni jądrowej było więcej niż przeciwników. Od tego czasu wyraźnie widać, że przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju stanowią większość.
Zaledwie 39,7 procent społeczeństwa popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce. 50,5 procent Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni, a 9,8 procent nie ma zdania na ten temat. Nieustannie dużą popularnością cieszą przyjazne ludziom i środowisku technologie odnawialnych źródeł energii. Ponad 88,8 procent Polek i Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w sektorze odnawialnym.
Ministerstwo Gospodarki i spółka PGE bezskutecznie próbują przekonać opinię publiczną do energetyki jądrowej, uciekając się w swoich komunikatach nawet do rzekomego poparcia dla budowy elektrowni jądrowej przez większość Polaków. Wyniki badań CBOS zadają kłam tym praktykom i ewidentnie pokazują, że przeciwników budowy elektrowni jądrowej jest już od lat więcej niż zwolenników. Ludzie nie dają się nabrać na kampanie reklamowe i promocyjne atomu, na które idą miliony złotych, również z naszych kieszeni.
24 listopada Greenpeace złożył do Ministerstwa Środowiska odwołanie od wydanej w ostatnich dniach decyzji Marszałka Województwa Pomorskiego zezwalającej na liczne odwierty geologiczne zaplanowane w ramach przygotowania ewentualnej budowy elektrowni jądrowej na cennej przyrodniczo nadmorskiej wydmie w Lubiatowie (gm. Choczewo, woj. pomorskie). Eksperci i prawnicy organizacji zwracają uwagę na bezpośrednie zagrożenie dla cennych przyrodniczo obszarów i chronionych gatunków oraz zarzucają całkowity brak wykonania oceny oddziaływania na środowisko planowanych odwiertów, brak konsultacji społecznych wymaganych przez prawo polskie i europejskie oraz naruszenie szeregu przepisów i konwencji przy wydaniu decyzji (m.in. naruszenie przepisów: ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, unijnej Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Habitatowej, prawa ochrony przyrody i złamanie zapisów Konwencji z Aarhus). Greenpeace wraz z mieszkańcami Lubiatowa domaga się zaniechania odwiertów do czasu przeprowadzenia konsultacji społecznych i wykonania oceny oddziaływania na środowisko.
Badacze z CBOS podkreślają, że rozwój odnawialnych źródeł energii od lat cieszy się ogromnym poparciem społecznym. Najnowszy sondaż wskazuje, że rozwoju OZE w Polsce chce aż 88,8 procent obywateli. Pytani o pożądany kierunek polityki energetycznej, na pierwszym miejscu także wskazują poparcie dla OZE (68,3 procent), na drugim miejscu poparcie dla inwestycji podnoszących efektywność energetyczną (40,5 procent). Znamiennie niskie jest poparcie dla polityki energetycznej opartej o spalanie węgla kamiennego i brunatnego, które wyraziło zaledwie 27,5 procent respondentów. Wyniki badań są zrozumiałe w kontekście zarówno wielomiliardowych dopłat jakie państwo od lat pompuje w energetykę węglową oraz szkód dla zdrowia i gospodarki powodowanych przez zanieczyszczenie powietrza z węglowych elektrowni, a także w kontekście powszechnie znanych zbyt wysokich kosztów ewentualnej budowy elektrowni jądrowej w Polsce i jej wątpliwego bezpieczeństwa.
Wyniki badania CBOS dostępne są tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/644870/CBOS_energia_jadrowa_listopad_2014.pdf