Łoskot-Strachota: Najbliższa zima pokaże, czy kolejne państwa przedłużą umowy z Gazpromem

9 października 2019, 11:34 Energetyka

– To, jak będzie wyglądała najbliższa zima, będzie miało wpływ na szereg innych czynników, na przykład na to, czy inne państwa zdecydują się na przedłużenie umów z Gazpromem – powiedziała analityczka OSW Agata Łoskot-Strachota na konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl

Dynamiczna sytuacja na rynku gazu

– To, co się zdarzyło od 2014 roku na Ukrainie w sektorze gazowym, było ważne dla Polski i całego regionu. Od 2016 roku Ukraina w ogóle przestała kupować gaz bezpośrednio z Rosji, więc pojawiło się zapotrzebowanie na gaz z kierunku zachodniego – powiedziała analityczka OSW Agata Łoskot-Strachota.

Naimski: Polska będzie mogła słać gaz na Węgry i Ukrainę

– Po pierwsze, pojawił się impuls do budowy interkonektorów, co spowodowało zmianę kierunku przesyłu gazu, ma to wpływ na handel w regionie. Po drugie, jest to też wyzwanie dla bezpieczeństwa dostaw gazu, szczególnie w kontekście wygasającej umowy na przesył rosyjskiego gazu przez Ukrainę. To, jak będzie wyglądała zima, będzie miało wpływ na szereg innych czynników, na przykład na to, czy inne państwa zdecydują się na przedłużenie umów z Gazpromem – stwierdziła Łoskot-Strachota.

– Po trzecie, przygotowując się na te wyzwania, w regionie zaczęły pojawiać się alternatywne projekty szlaków. Z jednej strony są projekty rosyjskie, takie jak Nord Stream 2 i TurkStream, które będą wpływać na sytuację w regionie, a z drugiej strony, oprócz projektów polskich, powstają inne projekty w Turcji i Grecji. Sytuacja na rynku jest dynamiczna – podsumowała ekspertka.