AktualnościBezpieczeństwoInnowacje

Lot Polaka ponownie opóźniony. SpaceX walczy z wyciekiem 

Starlinki

Rakieta Falcon 9, która wynosi satelity Starlink na orbitę / Fot: SpaceX

Start misji Ax-4, w której udział bierze polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, został ponownie odwołany. Powodem jest wykryty wyciek ciekłego tlenu (LOX) w rakiecie Falcon 9. Nowa data nie została jeszcze wyznaczona. 

Planowany na 11 czerwca start misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został wstrzymany z powodu wykrycia usterki technicznej w pierwszym stopniu rakiety Falcon 9. Firma SpaceX poinformowała, że podczas inspekcji po teście statycznym przeprowadzonym w niedzielę, 8 czerwca, zaobserwowano wyciek ciekłego tlenu (LOX), co wymaga dodatkowych prac serwisowych. 

W misji bierze udział czteroosobowa załoga, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, który jako astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej realizuje polski program naukowy IGNIS. Jest to jego pierwszy lot w kosmos i zarazem drugi przypadek udziału obywatela Polski w załogowej misji orbitalnej. 

Wyciek opóźnia misję

Warto zaznaczyć, że problem z wyciekiem nie jest nowy. Rakieta Falcon 9 wykorzystuje w tej misji pierwszy stopień oznaczony jako Booster 1094, który po raz pierwszy poleciał w kwietniu 2025 roku, wynosząc satelity Starlink. Już wtedy odnotowano nieszczelność układu LOX, która – jak się okazuje – nie została skutecznie naprawiona lub uznana została za nieistotną. Ponowne wykrycie podobnej usterki przy okazji testu z ostatniej niedzieli wymusiło kolejne przesunięcie terminu. 

To już czwarte przełożenie startu misji Ax-4. Wcześniejsze opóźnienia były związane m. in. z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Tym razem jednak decydujące znaczenie miała kwestia bezpieczeństwa – SpaceX oraz Axiom Space, organizatorzy lotu, uznali, że niezbędne jest usunięcie usterki zanim załoga uda się w drogę. 

Nowa data startu nie została jeszcze ogłoszona. Zespół SpaceX poinformował, że zostanie ona podana po zakończeniu prac naprawczych. 

Choć oczekiwanie może być frustrujące, przypomina to, że w załogowych misjach kosmicznych nie ma miejsca na kompromisy. Bezpieczeństwo astronautów pozostaje najwyższym priorytetem. 

Paweł Ziemnicki


Powiązane artykuły

BI: Podatek za rzeczy powyżej tysiąca. Skąd skarbówka wie czy go zapłaciłeś?

Business Insider wyjaśnia kiedy trzeba zapłacić podatek za zakup produktu kosztującego ponad tysiąc złotych oraz podaje, w jaki sposób skarbówka...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X