Lotos milczy o tankowcach z ropą rosyjską, ale odbiera historyczną dostawę z Arabii

16 marca 2022, 08:30 Alert

Grupa Lotos odmawia komentarzy na informacje Gazeta.pl na temat tankowców z ropą rosyjską trafiających do naftoportu w Gdańsku. Wiadomo jednak, że odbierze historyczne ładunki z Arabii Saudyjskiej.

Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl
Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl

– Z uwagi na uwarunkowania i bezpieczeństwo prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, Grupa Lotos nie komentuje zdarzeń związanych z zaopatrzeniem w surowce i produkty rafineryjne – poinformował Lotos na Twitterze w odpowiedzi na pytania dziennikarza Gazeta.pl Łukasza Kijka o dostawy ropy rosyjskiej tankowcami do naftoportu w Gdańsku śledzone przez niego na bieżąco.

BiznesAlert.pl ustalił jednak, że Lotos odbiera także paliwo z Arabii Saudyjskiej, czyli dwa ładunki saudyjskiego diesla po 90 tys. baryłek z tankowców Minerva Pisces oraz Polaris Bay. To pierwsze dostawy tego typu w Polsce.

Unia Europejska rozważa embargo na dostawy ropy z Federacji Rosyjskiej. Póki co nie zdecydowała się na takich ruch. Polskie spółki jak Grupa Lotos posiadają kontrakty długoterminowe z rosyjskimi firmami: Rosnieftem i Tatnieftem.

Wojciech Jakóbik