LW Bogdanka jest coraz bliżej Skarbu Państwa

14 czerwca 2022, 16:00 Alert

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie działań w zakresie nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA przedłożoną przez ministra aktywów państwowych – poinformowała Kancelaria Premiera.

Kopalnia Bogdanka. Fot. LW Bogdanka.
Kopalnia Bogdanka. Fot. LW Bogdanka.

Dotychczas spółka ta należała w większości do Enei, która posiadała ponad 64 procent udziałów. Jak informuje KPRM w komunikacie, ministerstwo aktywów państwowych przygotowuje list intencyjny, który zostanie podpisany przez Skarb Państwa oraz spółkę Enea, w sprawie rozpoczęcia procesu nabycia akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

– Nabycie akcji LW Bogdanka jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Chodzi o zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla do podmiotów gospodarki narodowej – czytamy.

– Sytuacja międzynarodowa, w szczególności agresywna polityka Rosji, której przejawem jest wojna na Ukrainie, wywołuje niepewność na rynku węgla, jeśli chodzi o cenę oraz dostępność tego surowca. Z tego względu nabycie akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Zabezpieczy to interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców. Działania te wpisują się w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce – podaje KPRM.

KPRM/Mariusz Marszałkowski