Maciążek: Naftowy dumping cenowy przeciwko Polsce

29 czerwca 2015, 13:28 Energetyka
Rafineria

– Przejęcie przez powiązany z Kremlem Rosnieft rafinerii Schwedt może zagrozić interesom polskich koncernów paliwowych. Chodzi o produkcję paliw z rosyjskiej ropy dostarczanej do zakładu po cenach dumpingowych i ich sprzedaż na terytorium Polski – pisze Piotr Maciążek z Defence24.pl. Jego zdaniem przed Polską stoi groźba „dostaw ropy naftowej po cenach dumpingowych do zakładu w Schwedt i dystrybucję na terenie naszego kraju wyprodukowanych z niej paliw charakteryzujących się bardzo niską ceną.”

– Z pewnością nie można takiej opcji wykluczyć tym bardziej, że według podobnego wzorca miała przebiegać ekspansja rosyjskiego Akronu, który zamierzał zakupić zakład produkcyjny na obszarze UE (w Tarnowie), tłoczyć do niego ekstremalnie tani gaz i produkować atrakcyjne cenowo produkty z pominięciem ceł antydumpingowych obejmujących nawozy z Rosji (są one naliczane w oparciu o różnicę ceny błękitnego paliwa dostarczanego dla spółek rosyjskich i unijnych). Strategia nie jest zatem nowa i może zostać zastosowana przez Rosnieft – pisze autor komentarza. – Tak jak w przypadku sektora chemicznego strona polska mogłaby jednak sięgnąć po mechanizm obronny.Podejrzenia o dumping można bowiem zgłaszać do Komisji Europejskiej.

Jak pisał Piotr Maciążek, dzięki transakcjom zawartym z francuskim Totalem i brytyjskim BP, rosyjski Rosnieft przejął kontrolę nad rafinerią Schwedt.

Źródło: Defence24.pl