Maciążek: Rosnieft zamiast Gazpromu

13 stycznia 2014, 13:32 Energetyka
Piotr Maciążek

– Władimir Putin i jego prawa ręka- Igor Sieczin rozpoczynają pierwszy etap procesu, który pozwoli Rosnieftowi zastąpić Gazprom w roli rosyjskiego superkoncernu – pisze Piotr Maciążek z portalu Defence24.pl.

Redaktor opisuje losy Aleksandra Popowa, człowieka zaufanego Sieczina, który stracił stanowisko w państwowej agencji koncesyjnej Rosendra, przeniósł się do spółki energetycznej Itera a obecnie jest typowany przez rosyjską prasę jako kandydat Rosnieftu do Rady Dyrektorów Gazpromu. Zdaniem Maciążka umocowanie go we władzach gazowego giganta to początek zmiany na pozycji lidera rosyjskiego sektora energetycznego. Rosnieft miałby zastąpić dotychczasowego lidera – Gazprom.

– Trzeba jednak zaznaczyć, iż to jedynie teoretyczna możliwość a wiele przesłanek świadczy o tym, że decyzja została podjęta zakulisowo. Może ona być w dodatku elementem szerszej strategii dotyczącej przyszłości Gazpromu. Rosnieft od dłuższego czasu przygotowywany jest przez Kreml do zastąpienia tej spółki w roli nowego rosyjskiego superkoncernu. Przeforsowanie kandydatury byłego szefa Rosnedry podobnie jak liberalizacja eksportu LNG może ten proces przyśpieszyć – pisze Maciążek.

Źródło: Defence24.pl