Eksperci MAEA przeprowadzą kontrolę bezpieczeństwa w Elektrowni Ostrowiec

6 sierpnia 2019, 09:00 Alert
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęli kontrolę bezpieczeństwa eksploatacji (Pre-OSART) elektrowni atomowej w Ostrowcu – poinformowała w poniedziałek agencja BiełTA, powołując się na białoruskie ministerstwo energetyki.

„Misja ma na celu potwierdzenie gotowości przedsiębiorstwa „Białoruska Elektrownia Jądrowa” jako organizacji eksploatującej do rozpoczęcia użytkowania siłowni i dalszej bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych” – przekazała BiełTA, powołując się na służbę prasową ministerstwa energetyki. Agencja podała, że specjaliści mają ocenić takie aspekty, jak zarządzanie przedsiębiorstwem, eksploatacja elektrowni i jej obsługa techniczna, wsparcie techniczne eksploatacji, przeszkolenie i kwalifikacje personelu, ochrona radiologiczna, zarządzanie w sytuacji awaryjnej, a także planowanie i reagowanie w razie takiej sytuacji. Misja ekspertów MAEA potrwa do 22 sierpnia.

Według rosyjskiego projektu AES-2006, białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w grudniu 2019 roku, drugi latem 2020 roku. Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają przedsięwzięcie jako „rosyjski projekt geopolityczny”. Siłownia powstaje w odległości ok. 50 km od litewskiej stolicy. Misja Pre-OSART (Operational Safety Review Team – grupy przeglądu bezpieczeństwa operacyjnego) jest przeprowadzana przez MAEA w nowych elektrowniach atomowych, przed załadunkiem paliwa jądrowego.

Polska Agencja Prasowa

Władze Wilna przeprowadzą ćwiczenia na wypadek awarii Elektrowni Ostrowiec na Białorusi