Magazyny energii elektrycznej coraz częściej wykorzystywane są w systemach elektrycznych jako jednostki szczytowe. Zastępują one tym samym pełniące obecnie tą rolę elektrownie konwencjonalne, a w wykorzystaniu tej koncepcji przodują stany w USA, które narzuciły sobie cele neutralności klimatycznej.
Jednostki szczytowe w systemie pełnią ważną rolę dostarczając do systemu energię w przypadku jej największych niedoborów, np. podczas szczytów zapotrzebowania. Wykorzystywane są do tego źródła, które są przede wszystkim tanie w utrzymaniu w czasie postoju, wychodząc z założenia, że ich droga eksploatacja (oraz wysoka cena energii elektrycznej przez nie wytworzonej) jest mniej ważna, a kluczem jest samo dostarczenie energii i bezpieczeństwo zasilania. Najczęściej stosuje się w tym celu elektrownie gazowe lub wysłużone, mocno emisyjne źródła (np. starsze elektrownie węglowe).
Rolę elektrowni szczytowych mogą natomiast przejąć magazyny energii elektrycznej – magazyny zdolne do dostarczania energii przez np. 4 do 6 godzin mogą być doskonałym zabezpieczeniem przed blackoutem dostarczając energię w szczytach zapotrzebowania, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Dodatkowo, są one w stanie spełniać w systemie więcej niż jedną rolę, świadcząc na co dzień np. regulacyjne usługi sieciowe.
Wyparcie elektrowni konwencjonalnych jako rezerw i jednostek szczytowych (tych najbardziej emisyjnych oraz najdroższych w eksploatacji) przez magazyny energii może być niesamowicie ważne w kontekście redukcji emisji i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dzieje się to już w stanach USA, które założyły sobie cel zerowej emisyjności netto, takich jak np. Kalifornia.
We wspomnianej Kalifornii powstają magazyny, pomyślane specjalnie do spełniania tej roli, jak magazyn stworzony dla Alamitos Energy Center, znajdującego się w południowej części stanu. Początek jego budowy ogłosiła niedawno firma AES Alamitos. Magazyn ma mieć pojemność 400 MWh i wg szacunków jego twórców ma dokładać do lokalnej gospodarki od 12 do 15 mln USD rocznie. Inną inwestycją, jest realizowany w Oakland magazyn o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh, który ma zastąpić starą jednostkę szczytową wytwarzającą energię elektryczną w wyniku spalania paliwa lotniczego. Stara elektrownia była także jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w samym mieście, więc umieszczenie w jej miejscu bezemisyjnego magazynu poprawi także jakość powietrza w okolicy.