Firma First Graphene zawarła umowę licencyjną z Uniwersytetem w Manchesterze w celu rozwijania i wytwarzania nowatorskich materiałów opartych na grafenie. Zostaną one wykorzystane do produkcji superkondensatorów nowej klasy.
Superkondensatory wyróżniają się dużą gęstością zmagazynowanej energii. Są długowieczne, a cykl ładowania trwa względnie krótko. Zgodnie z prognozami, rynek tych urządzeń ma potencjał notować wzrost nawet o 20 procent rocznie, a do 2025 roku osiągnąć globalną wartość 4,1 miliarda dolarów. Jedynym problemem jest dostępność odpowiednich materiałów do produkcji.
Z tego powodu australijska spółka zamierza stosować opatentowane przez brytyjskich naukowców technologie. Polegają one na poddaniu substancji odpowiednim procesom elektrochemicznym, aby uzyskać kompozyty o pożądanych właściwościach. Obecnie dostępne na rynku superkondensatory przeważnie oferują pojemność na jednostkę masy w zakresie 50-150 faradów na gram. Badania pracowników z Uniwersytetu w Manchesterze dowiodły, że dzięki zastosowaniu grafenu, wartość ta może osiągnąć nawet 500 faradów na gram. Taki wzrost pojemności może znacząco zwiększyć szeroki już zakres zastosowań tych urządzeń w różnego rodzaju maszynach elektrycznych.
Materiał ma zostać wkrótce wdrożony do produkcji na terenie Wielkiej Brytanii oraz zaprezentowany przedsiębiorstwom przemysłowym. Warto zaznaczyć, że brytyjski rząd od początku wspierał finansowo badania nad nowym materiałem. Z racji tego, że ich wynik zadowolił wszystkie strony, planowany jest dalszy rozwój w tej dziedzinie.
Radosław Muszyński