Majewski: Magazyny energii to odpowiedź na niestabilność OZE (ROZMOWA)

3 marca 2020, 07:31 Energetyka

Poprawa zarządzania, efektywności i optymalizacja systemów magazynowania energii mogą być odpowiedzią na wyzwania niestabilności Odnawialnych Źródeł Energii – powiedział Bartosz Majewski, prezes Codibly, dostawcy rozwiązań IT do sektora energetycznego, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Bartosz Majewski, prezes Codibly. Grafika: Patrycja Rapacka/BiznesAlert.pl
Bartosz Majewski, prezes Codibly. Grafika: Patrycja Rapacka/BiznesAlert.pl

Posłuchaj tej rozmowy w formie podcastu na YouTube, SoundCloud i Spotify.

BiznesAlert.pl: Codibly wydaje się być niewielkim podmiotem zlokalizowanym w Krakowie. Czy tak niewielki podmiot może budować magazyny energii?

Bartosz Majewski: Zajmujemy się nie tylko magazynowaniem energii, ale także budową technologii i innowacji dla branży energetycznej. To prawda, że magazynowanie energii to rosnący trend z punktu widzenia innowacji w energetyce. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu dostępności i wartości zrównoważonej energii zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Pozwala to na zbalansowanie i wyrównywanie niedoborów i nadwyżek energii w lokalnych sieciach energetycznych.

Amerykański rynek nowych technologii wydaje się nasycony firmami, które mogą dostarczyć rozwiązania dla lokalnych firm energetycznych. Dlaczego akurat firma z Polski staje się dostawcą na tamtejszym rynku?

Siedem lat temu zaczęliśmy realizować pierwszy projekt z sektora energetycznego. Była to platforma do zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej dla jednej z firm w Londynie. Wówczas zbudowaliśmy zespół 20 inżynierów, programistów odpowiedzialnych za usługi DSR (Demand Side Respond) systemu odpowiedzialnego za zarządzanie popytem i podażą energii elektrycznej. Naszym zadaniem była budowa całej infrastruktury, architektury, technologii łączenia danych ich magazynowania oraz stworzenia inteligentnego systemu do zarządzania sygnałami kupna i sprzedaży energii elektrycznej. Zostaliśmy zauważeni przez firmę Electriq Power ze względu na nasze doświadczenie i wykonywane usługi. Electriq Power to jeden z konkurentów Tesli na amerykańskim rynku. Tesla dysponuje produktem o nazwie Power Pack, a my oferujemy Power Pod. Rozwiązanie to służy do wytworzenia i magazynowania energii oraz zasilania budynków poprzez połączenie systemu paneli słonecznych, inwerterów i całego systemu baterii, będącej centralnym produktem.

Co Codibly dostarczy Amerykanom?

Jesteśmy ich partnerem technologicznym. Jesteśmy odpowiedzialni za zbudowanie całego inteligentnego oprogramowania do zarządzania wydajnością energetyczną tzw. energy managing platform. To różnorodne rozwiązanie dotyczące portalu konsumenckiego, aplikacji instalacyjnych, urządzeń IoT, które dla nich dostarczamy. Jesteśmy partnerem, który współtworzy całe rozwiązanie. Platforma działa w kilku trybach rozładowywania energii w okresach szczytowego zapotrzebowania, w celu uniknięcia opłat za energię elektryczną, przesuwanie zużycia energii elektrycznej z jednego punktu do drugiego, a także wsparcia dla samej energii elektrycznej oraz wspominany DSR.

Czy amerykański rynek to jedyny obszar działalności Państwa firmy?

Poza USA jesteśmy zaangażowani w projekty na rynku w Wielkiej Brytanii i coraz częściej także w Niemczech. Myślę, że te rynki mocno inwestują w innowacje sektora energetycznego. Jest wiele firm, które mają dofinansowanie z funduszy kapitałowych umożliwiających im rozwijanie innowacji.

Firma jest więc obecna w wielu krajach. Czy popyt na jej usługi jest widoczny na rynku polskim?

Myślę, że on zaczyna się pojawiać. Jest coraz większa potrzeba innowacji tego typu. W naszym portfolio nie mamy jednak obecnie żadnej firmy z rodzimego rynku. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie to się zmieni. Rozwiązania i innowacje, które wdrażamy za granicą, znajdą zastosowanie na polskim rynku.

Jest jednak coraz więcej firm, które chcą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, jak inteligentne liczniki czy opomiarowanie. Dzięki temu firmy energetyczne mają coraz więcej wiedzy. Czy Codibly może pomóc w jej wykorzystaniu?

Zbudowaliśmy nowy dział CodiblyLabs, który zajmuje się zarządzaniem informacjami. Jego zadaniem jest budowa specyficznych prototypów na bazie próbek danych uzyskanych dzięki inteligentnym licznikom. Nasz zespół, pozyskując te dane, chce opracować trendy, prawidłowości i skorelować je z zewnętrznymi czynnikami (np. pogodowymi i biznesowymi). Jesteśmy w stanie wskazać zależności, które zostaną wykorzystane do optymalizacji biznesowej. Chodzi na przykład o zmniejszenie lub zwiększenie nakładów finansowych. Programy mają na celu m.in. zwiększenie efektywności turbin wiatrowych czy inwestycji w przesył energii. Takie projekty zrealizowaliśmy już w południowych Włoszech czy w USA. Liczymy na to, że będziemy realizować podobne w Polsce.

Polska włączyła się do unijnej inicjatywy EU Battery Aliiance. Czy Państwa firma może być stać się częścią polskiego wkładu w rozwój magazynów energii?

Kilka najnowszych projektów, nad którymi pracujemy, dotyczy właśnie realizacji założeń wspominanego sojuszu. Chodzi na przykład o projekt EV in grid, a więc wykorzystania baterii w pojazdach elektrycznych. Baterie te można użyć do stworzenia klastra energetycznego mobilnych systemów bateryjnych spiętego w wirtualną elektrownię. Dzięki systemowi zarządzania można balansować popytem i podażą energii elektrycznej w obszarze, w którym będzie działać. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy częścią tego projektu. Nasze doświadczenie rodzi się z realizacji dużych projektów komercyjnych. Jednym z przykładów była budowa magazynu energii o mocy 6 MW w północnym Londynie. Odpowiadaliśmy za dostarczenie technologii i systemu zarządzania systemem bateryjnym LeightonBazaazar Battery Park.

Codibly nie zajmuje się bezpośrednio produkcją baterii i magazynów energii, ale rozwija relacje z koncernami, które je produkują. Czy magazyny energii mogą stać się Świętym Graalem energetyki?

Myślę, że część rozwiązań opartych o klaster energii może pomóc w rozwiązaniu problemów systemu energetycznego. Myślę, że innowacje w energetyce szybko się rozwijają. Dlatego też wdrożenie rozwiązań jak optymalizacja systemu zarządzania, wirtualne elektrownie, zarządzanie podażą i popytem, optymalizacja przesyłu energii po części rozwiąże problem niestabilności Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to możliwe już w niedalekiej przyszłości.

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki