Magazyny energii wesprą politykę klimatyczną

10 września 2019, 06:15 Alert

Biorafineria na Sycylii zmniejszy emisję CO2 dzięki magazynowi energii cieplnej. Norweski start-up EnergyNest ogłosił swój udział w projekcie włoskiej firmy z sektora naftowo-paliwowego – Eni. Start-up dostarczy magazyn energii cieplnej do współpracy istniejącą elektrownią słoneczną CSP (Concentrated Solar Power) w biorafinerii firmy Eni na Sycylii.

Betonowy materiał magazynujący ciepło. Fot. EnergyNest
Betonowy materiał magazynujący ciepło. Fot. EnergyNest

Projekt, prowadzony w zakładzie produkcyjnym Eni mieszczącym się w miejscowości Gela na Sycylii, ma na celu zwiększenie wykorzystania w procesie produkcyjnym odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie magazynu energii cieplnej pomoże lepiej wykorzystać istniejącą koncentryczną elektrownię słoneczną (CSP – Concentrated Solar Power) do ekologicznej produkcji zarówno energii elektrycznej, jak i pary do procesów technologicznych w biorafinerii. Pomimo świetnego, pod względem nasłonecznienia, położenia na południu Europy w elektrownia słoneczna nie jest w stanie produkować dla zakładu energii po zmroku. Magazyn energii ma to zmienić, dostarczając zmagazynowane w dzień nadwyżki nawet kilka godzin po zachodzie słońca. Ukończenie budowy magazynu w drugiej połowie 2020 roku pozwoli na zmniejszenie emisji z rafinerii o 60 ton CO2 rocznie.

Start-up z Oslo wykorzystuje w swojej technologii magazynowanie energii cieplnej w specjalnej mieszance na bazie betonu, nazwanej HEATCRETE. Jak zapewnia producent, magazyn jest w stanie wytrzymać temperaturę do 550 stopni Celsjusza, a jego straty energii nie przekraczają 2% w ciągu doby. Cała instalacja jest ponadto przyjazna środowisku, ponieważ gaz, wymieniający ciepło z magazynem, nie ma bezpośredniego kontaktu z betonem – cały czas przepływa w szczelnej stalowej rurze, biegnącej przez betonowe bloki. Magazyn, ze względu na użycie w nim powszechnie stosowanych materiałów konstrukcyjnych powinien także mieć długi czas życia – nawet do 50 lat.

Magazyny energii cieplnej powinny być stosowane na coraz większą skalę, ponieważ pozwalają na zwiększenie elastyczności danych systemów. Umożliwiają również zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do ogrzewania, co stanowi obecnie jedno z największych wyzwań. Warto także wspomnieć, że ciepło z takich magazynów może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej – we wspomnianym wyżej przypadku 550 °C, do jakich można nagrzać betonowe bloki, wystarczy do produkcji pary, z której można za pomocą klasycznej turbiny parowej wytworzyć energię elektryczną.

Marcin Rowicki

Partner BiznesAlert.pl SKME LogoBA + MEiL

PIME: Magazyny energii w Polsce powinny działać na zasadach rynkowych