Innowacyjne wykorzystanie magazynów energii w Wielkiej Brytanii

6 sierpnia 2019, 06:45 Alert

W Wielkiej Brytanii, instalacja wykorzystująca wanadową baterię przepływową brytyjskiej firmy redT została prekwalifikowana przez operatora sieci do świadczenia usług regulacji częstotliwości (dynamic firm frequency response – dFFR). Instalacja składa się z baterii przepływowej zasilanej farmą paneli fotowoltaicznych.

Magazyn energii RedT. Fot. RedT

Baterie przepływowe są odmianą magazynów elektrochemicznych, w których energia magazynowana jest w dwóch płynnych roztworach elektrolitów znajdujących się w osobnych zbiornikach. Podczas ładowania i rozładowywania roztwory tłoczone za pomocą pomp przepływają przez wspólne ogniwo, gdzie między cieczami oddzielonymi specjalną membraną zachodzą odpowiednie reakcje elektrochemiczne. Najczęściej wykorzystywane są ogniwa wykorzystujące elektrolity oparte o wanad.

Jak działa magazyn energii redT?

Zaproponowana przez firmy redT oraz Open Energi instalacja składać się będzie z baterii o pojemności 300 kWh zasilanej za pomocą paneli fotowoltaicznych o szczytowej mocy 250 kW. Urządzenia znajdować się będą w strefie przemysłowej hrabstwa Dorset, na południu Anglii. Dodatkowo, będą one sprzężone z informatycznym systemem dynamicznego zarządzania popytem firmy Open Energi. Będzie to pierwsza na świecie instalacja świadcząca usługi regulacji częstotliwości sieci wykorzystująca baterie przepływowe. Jak powiedzieli przedstawiciele firmy redT, baterie przepływowe, mimo tego, że zwykle kojarzone są z długoterminowym magazynowaniem energii, znakomicie nadają się do wyznaczonego zadania ze względu na ich wytrzymałość dużej cykli ładowania i rozładowania oraz mniejszą degradację ogniwa podczas pracy w porównaniu do np. baterii litowo-jonowych.

Brytyjska firma redT działa w sektorze energetycznym od 1989 i rozwija technologie powiązane z odnawialnymi źródłami energii. Jest także pionierem technologii magazynów energii, przede wszystkim wanadowych ogniw przepływowych na skalę przemysłową.

Marcin Rowicki

 

 

 

Jakóbik: Ku magazynom energii – zwrot!