Mały atom z USA dla KGHM czeka na zielone światło w Polsce

16 maja 2023, 06:00 Alert

Prezes amerykańskiego NuScale Power John Hopkins odwiedził Polskę w celu przeprowadzenia rozmów z KGHM o małym atomie, który czeka na zielone światło regulatora polskiego.

Instalacje KGHM. Fot. KGHM
Instalacje KGHM. Fot. KGHM

– Nasz pierwszy reaktor będzie znajdować się w stanie Idaho i zostanie uruchomiony w 2029 roku. Jednak jesteśmy w stanie zapewnić wszystkie projekty na czas, także w tym przypadku nie przewidujemy opóźnień. W celu usunięcia ryzyka opóźnień cały czas jesteśmy w procesie uzyskania licencji w Polsce, ale ciężko mi określić potencjalny harmonogram. Dużo zależy też od polskiej strony – powiedział John Hopkins, prezes NuScale Power, z którym współpracuje polski gigant miedziowy KGHM, na spotkaniu z dziennikarzami, w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl. – Obecnie prowadzimy rozmowy z polskimi regulatorami. Nasze negocjacje dotyczą od regulacji po szczegółowe zapisy. Mamy nadzieję, że niedługo ustalimy kwestie udziałów z polskimi regulatorami – dodał Hopkins.

KGHM podpisał w lutym 2022 roku porozumienie o współpracy z NuScale w sprawie wdrożenia SMR w Polsce. Technologia VOYGR od tej firmy uzyskała już jako pierwsza tego rodzaju certyfikat amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego na moduł o mocy 55 MW i czeka na certyfikację modułu 77 MW, którą ma uzyskać w 2024 roku. Amerykanie chcą go zastosować w Polsce we współpracy z KGHM. Polacy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną biznesu do 2050 roku.

Polski KGHM zwrócił się do rządu o decyzję zasadniczą w sprawie budowy SMR od NuScale. To decyzja polityczna wyrażająca poparcie rządu dająca pewność inwestycji. Rozmowy toczą się dalej. Prezes NuScale Power w tym tygodniu spotka się również przedstawicielami ministerstwa aktywów państwowych i ambasadorem Markiem Brzezińskim.

Technologia VOYGR jest oferowana w trzech wariantach: VOYGR-4, VOYGR-6 i VOYGR-12 w zależności od ilości modułów (reaktorów) stosowanych w elektrowni. Polacy są zainteresowani wersją VOYGR-4 o łącznej mocy 308MWe, czyli 77 MWe na moduł. Efektywność pracy takiej jednostki to ponad 95 procent.

Wojciech Jakóbik / Jacek Perzyński

Krukowski: Wojna na Ukrainie nie zmienia planów dotyczących dekarbonizacji, atomu i OZE (WIDEO)