AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

MAP: Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wlkp. może przyjmować nadwyżki surowca

Zwały węgla. Fot. Węglokoks

Zwały węgla. Fot. Węglokoks

Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już węgiel – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim

Jak poinformował wiceminister, magazyn znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim. MAP myśli jednak o kolejnych lokalizacjach dla magazynowania węgla, w tym na terenach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Z informacji resortu wynika, że dotychczas do magazynu w Ostrowie trafiło około 300 tysięcy ton węgla, co pozwala kopalniom bezpiecznie pracować.

Na początku drugiej połowy stycznia wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki surowca, aby nie powodować zastoju w kopalniach. Jak informował wtedy wiceminister, zapasy węgla w kopalniach przekraczały wówczas 3 mln ton, a w energetyce były na poziomie ok. 1 mln ton.

W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się jedno z największych składowisk węgla w Europie o powierzchni 42 ha, należące do Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt”. Spółka ta należy do Węglokoksu. „Chcemy do minimum ograniczyć koszty. Chodzi o to, by logistycznie to dobrze zbudować” – powiedział Gawęda. Wiceminister poinformował, że na zwałach w spółkach wydobywczych jest 4,8 mln ton węgla.

„Energetyka znacząco mniej odebrała węgla niż było zawarte w kontraktach. Część węgla została przekierowana na kolejny rok rozliczeniowy” – wyjaśnił.Na początku drugiej połowy stycznie wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach.

Jak informował wówczas wiceminister zapasy węgla w kopalniach przekraczały wówczas 3 mln ton, a w energetyce były na poziomie ok. 1 mln ton.

CIRE.pl/BiznesAlert.pl

MAP reaguje na nadwyżki węgla. Powstanie magazyn w centralnej Polsce


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Kanclerz Niemiec kosi ceny energii

Friedrich Merz zapowiada, że przedstawi program, który ma obejmować obniżkę cen energii elektrycznej dla mieszkańców Niemiec. Zmiany mają obejmować obniżenie...

Udostępnij:

Facebook X X X