MAP powołało zespół do zbadania wypadków w kopalniach Pniówek i Zofiówka

6 maja 2022, 06:30 Alert

Jacek Sasin powołał zespół ekspercki do zbadania wypadków w kopalniach Pniówek i Zofiówka. – Zespół rozpocznie prace niezwłocznie, a przewodniczyć mu będzie wiceminister Piotr Pyzik – podało ministerstwo aktywów państwowych (MAP).

Kopalnia Bzie-Dębina / fot. JSW

Zespół do zbadania wypadków w kopalni Pniówek i Zofiówka

Zadaniem zespołu będzie monitorowanie prac komisji powołanych do zbadania obu katastrof przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Ponadto powołany zespół w ramach swoich zadań będzie mógł proponować ogólny kierunek działań oraz analiz i oceny przygotowanych materiałów.

Zespół kierowany przez wiceministra Pyzika w późniejszym okresie ma również wyselekcjonować zagadnienia oraz obszary tematyczne wymagające działań naprawczych oraz określić działania, w tym ewentualne zmiany legislacyjne, zmierzające do zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Przyczyny i okoliczności obu tragedii wyjaśniają specjalne komisje powołane przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a także prokuratura – pod kątem art. 163 i 220 Kodeksu karnego tj. nieumyślne sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci wybuchu oraz narażenie życia lub zdrowia pracownika.

W piątek w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach po raz pierwszy zbierze się specjalna komisja, mająca wyjaśnić przyczyny i okoliczności katastrofy z 20 kwietnia w kopalni Pniówek, gdzie w wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników i ratowników górniczych, a siedmiu innych dotąd nie odnaleziono.

Trzy dni po wypadku w Pniówku, w sobotę 23 kwietnia doszło do katastrofy w innej kopalni JSW – Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W wyniku silnego wstrząsu i wypływu metanu zginęło 10 pracowników. Ostatnią ofiarę wydobyto na powierzchnię przed tygodniem, po czterech dobach akcji ratowniczej.

W środę związkowcy z Sierpnia’80 zaapelowali o „gwarancje bezpieczeństwa” dla górników, którzy zdecydują się mówić o okolicznościach katastrof w obu kopalniach.

– Ból i rozpacz potęgowane są przez narastające wątpliwości, czy musiało do tego dojść. Do naszego Związku docierają kolejne informacje, że zarówno przed samymi tragicznymi wydarzeniami w kopalniach Pniówek i Zofiówka, jak również podczas akcji ratunkowych, popełniono szereg błędów i nieprawidłowości – napisał do wicepremiera Jacka Sasina lider związku Bogusław Ziętek.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa

Koniec akcji w Kopalni Pniówek. Ratownicy wrócą po siedmiu górników